Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır?

İşletmeler ve bireysel kullanım da kredinin kullanım oranı oldukça yüksekdir. Bu nedenle kredi notu nedir , kredi hesaplama gibi konularda bilgi sahibi olunması gerekmektedir.


Kredi Notu Nedir ?

Kredi notu için kullandığınız bütün bankalarda yaptığınız işlemleri, ödeme aralıklarınızı, düzenli-düzensiz ödemelerinizi içeren bir veri diyebiliriz. Bankaya olan borçlarınızı düzenli olarak ve tam olarak ödediğinizi varsayarsak kredi notunuz gayet yüksek olur ve bu size kolaylık sağlar. Ancak bankalara olan borçlarınızı zamanında ödemez iseniz banka verilerinde puanınız düşer bu düşüşler ileride bankalarda yapacağınız işlemlerde önünüze çıkar ve bazı meselelerde size engel olur. Örneğin bir bankadan kredi alacaksınız fakat başka bir bankada eski işlemlerinizde puanınız düşük, bu bankada alacağınız kredi için banka size zorluk çıkarabilir.


Kredi Notu Nasıl Düzeltilebilir?

Kredi almak istiyorsunuz fakat üstte belirttiğim gibi kredi notunuz mu düşük? Bazı sebeplerden dolayı bankalara ödenemeyen borçlar zaman içinde birikir ve 90 gün içerisinde ödenmediğinde banka tarafından yasal takip süreci başlatılabilir. Bu süreç başladığı anda banka tarafından müşteri kara liste denilen listeye alınarak 5 yıl boyunca müşterinin kredili bir ürün alımı tehlikeye girebilir. Aslında bu durumun yasa tarafından cezai bir yaptırımı bulunmadığı için müşteriler tarafından dikkate alınmasa da, senet ile alışveriş yapmak istesek bile karşımıza çıkabilir. Kredi notunu düşüren sebepler arasında;

  • Ek hesap, kredi kartı, kredi gibi banka işlemleri için 3 ay veya 3 aydan daha fazla süre para yatırmamak,
  • Kart limitinizi sürekli arttırmak veya ek kart talep etmek kredi notunuzu düşürebilir,
  • Kredi başvurunuz onaylanmadıkça yeniden ve sürekli başvuru yapmak da kredi notunuzu düşürebilir.


Kredi Notu Silinebilir mi?

Kredi notunuzu sıfırlamak için bazı siteler size kredi notunuzu normale döndürmek için iddialarda bulunabilir. Böyle bir talep karşısında para isteyebilirler. Fakat böyle bir durum söz konusu bile değildir. Ayrıca böyle yapılanmalar dolandırıcılık yaptıkları için paranızı verdikten sonra bir daha ulaşamayabilir ve büyük bir hüsran yaşayabilirsiniz. Zaten kredi notunuzu sıfırlama gibi bir işlem bulunmadığı için böyle bir tuzağa düşmeyeceğinizi ümit ederek yazıma devam ediyorum. Normale döndürmelerinin imkânsız olmasının sebebi kredi notları resmi bir kuruma bağlıdır ve Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından kontrol edilir. Eğer kara listeye girdiyseniz bu durum 5 yıl boyunca düzelmeyecektir.


Kredi Notunuzu Nasıl Arttırabilirsiniz?

Maaşınızı bir bankadan alıyorsanız bu durum kredi notunuzu arttırmak için size bir fırsat olabilir. Çünkü maaşını bankadan alan müşterilere bankalar bir şans verebilirler. Eğer bu bankalardan küçük miktarda kredi veya kredi kartı talebinde bulunursanız ve borçlarınızı zamanında öderseniz bankalardaki kredi notunuzu yükseltmek için bir fırsatınız olur. Bunlardan ayrıca alışverişlerinizi banka kartınız üzerinden yaparak da kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.