Harvard Üniversitesi’nin CS50x Kursu Türkçe’ye Çevirildi, Ücretsiz Olarak Sunulacak

CS50x (Computer Science 50), Harvard Üniversitesi Profesörü David J. Malan tarafından verilen son dönemlerde oldukça popüler olan “Bilgisayar Bilimleri” kursudur. Kodluyoruz ekibi ve gönüllüler sayesinde türkçeye çevirilerek, ücretsiz bir şekilde meraklı, öğrenmeyi seven kullanıcılara sunulacak.

Bilgisayar bilimleri alanında en bilinen üniversitelerden biri olan Harvard Üniversitesi bu alanındaki başarılarıyla dünyaca bir ün kazanmıştır. Bu üniversiteden mezun olan kişilerin dev şirketlerle çalışma fırsatları yakalamaları oldukça kolay oluyor.

Dünyada bir çok büyük üniversiteler online eğitimi destekliyorlar. Kaldı ki Harvard Üniversitesi online eğitim alan binlerce öğrenci bulunduğunu söyleyebiliriz. Ülkeler arası dil farklılıkları olması nedeniyle bu tarz online eğitime katılım düşük olabiliyor ancak Türkiye için eğitimin Türkçe Dublajının yapılması ve onunla birlikte ücretsiz olarak sunulmasıyla bir çok sorun ortadan kalkıyor.

Konuyla ilgili gelişmeyi Harvard Üniversitesi Profesörü David J. Malan aşağıdaki videoyu paylaşarak duyurdu.

Harvard Üniversitesi Profesörü David J. Malan

Kodluyoruz ekibinin paylaştığı bilgilere göre bu kurs için söyledikleri şu şekildedir; “İster hiç bilgisayar dersi almamış olun, ister kendinizi ilerletmek isteyin: Bu ders, sağlam bir algoritma temeli isteyen herkes için!”

Eğitim kapsamında edX platformu üzerinde 1 milyon 770 binden fazla katılımcısı olduğu görülmektedir. Kodluyoruz.org ile Harvard Üniversitesinin iş birliği ile bu güzel eğitim içeriği Türkiyedeki kullanıcılar için tamamen bir avantajdır.

Eğer eğitime katılamak isterseniz buradan Kodluyoruz’un sayfasına ulaşabilirsiniz.