Hayallerini Takip Eden Girişimcinin Başarı Öyküsü: Zoom

Zoom, video konferans yazılımıdır. Kurumsal düzeyde, uygun fiyatlandırma yapısına sahip bulut tabanlı bir platform olmasıyla birlikte. Mobil, PC, Tablet gibi bir çok cihazı destekleyen bu yazılım, dünya üzerinde bir çok kurumda kullanılmaktadır.

Zoom’un kurucusu olan Eric Yuan, genç yaşından itibaren Silikon Vadisi’ne gitmeyi hayal ediyordu. Bir gün Microsoft’un kurucusu olan Bill Gates’in konuşmasından etkilenerek ABD’ye gitmeye karar verdi. Yıllarca ABD’ye gidebilmek amacıyla vize almaya çalışan Eric Yuan, 8 kez reddedilmesinin ardından pes etmeden tekrar tekrar başvurarak 9. denemesinde ABD vizesi alabildi ve 1997 yılında 27 yaşındayken Silikon Vadisine gitti. Burada güçlü yazılım bilgisi sayesinde video konferans yazılımı şirketi olan WebEx’te göreve başladı. Böylelikle bu adımıyla kariyerinde önemli gelişmelere yelken açmıştı.

Yıllar sonra WebEx, 3.2 milyar dolara Cisco’ya satılarak, Cisco Webex şeklinde anılmaya devam edildi. Bunun ile birlikte Eric Yuan, mühendislik müdür yardımcısı oldu ve maaşı ciddi derecede arttmıştı. Cisco’nun iş birliği ile şirket çok hızlı bir şekilde büyüdü. Müşterileri ile sık sık iletişim halinde olarak işbirliği çözümlerinden memnun olup olmadıkları hakkında bilgi alıyordu. Ancak bir problem vardı, müşterilerinin memnun olmadıklarını öğrendi. Bunun üzerine Yuan, müşterilerini memnun etmenin bir yolunu araştırırken, bir gün tren yolculuğu sırasında hayal ettiği video konferans yazılımını gerçeğe dönüştürmek için kararlaştırdı.

zoom.us

Kararının ardından, 2011’de Cisco’dan ayrılarak, bu süreçte çok zorlanacağını bilmesine rağmen eğer denemezse pişman olacağını düşünerek, eşini ikna eden Yuan, zorlanmasına rağmen yatırımcı bularak günümüzde bir çok kurum tarafından kullanılan video konferans yazılımı olan Zoom’u geliştirmeye başladı.

Bu sürece takiben, Yuan yıllarca Santa Clara’daki eski bir ofiste çalışmalarına devam etti. Günlerce bu yazılımı geliştirmek için uğraşan Yuan, ekibi ile birlikte ilk kez kendi yazılımları üzerinden birbirleri ile konuşabiliyordu, herkes çok mutluydu. Bu görüşmeleri daha da ileriye götürerek. Sadece ekibi ile değil yatırımcıları ilede kendi yazılımı olan zoom ile görüşmeye başladı. Bunun üzerinde 6.5 milyon dolar yatırım aldı. Zoom’u stabil versiyonunu yayına alarak herkese açıldı, kullanıcıların geri dönüşlerini inceleyerek yazılımı dahada geliştirildi. Bu sürümünde tüm cihazlara tam uyumlu olarak çalışan bu yazılım, kısa süre içerinde çok fazla müşteriye sahip oldu. 2015 yılında ise Emergence Capital’dan 30 milyon dolar daha yatırım aldı. Bu güçlü yatırımların ardından Yuan çok daha büyük kurumsal firmaları hedefe almaya başladı. Her girdiği toplantıda kendi uygulamaları olan Zoom’u kullanılmasını isteyerek yatırımcıları bizzat platformu deneyimlemelerini sağlamıştı.