Sosyal Medyanın Gözdesi: Facebook Nasıl Kuruldu?

En popüler sosyal medya platformları arasında yer alan Facebook, dünya genelinde neredeyse 3 milyar kullanıcıya sahip bir kitleyi elde eden bu platformun nasıl kuruldu, nasıl gerçekleşti?


Facebook kurucusu Mark Zuckberg’dir. Zuckerberg, genç milyarder ünvanına sahip olan girişimciler arasında yer almaktadır. Facebook sayesinde, dünyada ki insanlar birbirleri ile global iletişim kurabiliyorlar. Aslında Facebook için, tüm dünyayı bir çatı altında buluşturan büyük bir platform olduğunu söyleyebiliriz.


Facebook Nasıl Kuruldu Konusuna Geçmeden Önce, Mack Zuckberg Kimdir Ondan Bahsedelim

14 Mayıs 1984 yılında New York’da dünyaya geldi. 3 tane kız kardeşine sahip olan Zuckberg, annesi alman ve leh kökenli olup mesleği psikiyatristdir. Babası yahudi kökenli olup mesleği diş hekimidir.


Lisede bilim alanlarında ödüller kazanmış olan Zuckerberg, Harvard üniversitesinde girdi ve bilgisayar bilimini okudu. Üniversitenin ilk zamanlarında, okulun en güzel ve en yakışıklı öğrencilerin seçilmiş olduğu bir web sitesi kurdu. Kurmuş olduğu Facemash adlı web sitede, okuduğu üniversitenin öğrencilerine ait fotoğrafları yer alıyordu. Bu fotoğrafları elde etmek için okulun veri tabanını hack ederek bu verilere eriştiği ortaya çıkmıştır. Bunun üzerine okul yönetimi tarafından kendisine, daha disiplin cezası vermemişken, yaptığı işi itiraf etti ve Zuckerberg sonrasında okulu bırakmıştır. İlerleyen süreçlerde bıraktığı üniversitede ki öğrencileri ikinci birkez daha buluşturmak için, Facebook.com web sitesini kurmuştur. Kurulduğundan sonraki ilk 18 ay süresinde, ABD‘de büyük ses getirmiş ve en büyük arkadaşlık sitesi zirvesine oturmuştur.


Kendisinden Bahsettik Artık Birazda Facebook Nasıl Kuruldu, Konusuna Geçelim

Facebook, 4 Şubat 2004 tarihinde kurulmuştur. Kurulduğu ilk zamanlarda Facebook sistemine, katılabilmek için üniversite öğrencisi olmanız ve .edu uzantılı mail adresine sahip olmanız gerekmekteydi. İlk yıllarda üniversite öğrencileri tarafından büyük ilgi görmüştü. Facebook platformuna, üye olurken gerçek profil girmeniz, resminiz ise avatar olmamalı kendi resminiz olmalıydı. Fake türünde olan hesaplar, sistemden siliniyordu.


Facebook kısa sürede hızlı bir şekilde, kitlesi hızla artmaktaydı. Bundan dolayı Zuckerberg, yazılımcı bulması ve sistemi geliştirmesini düşünerek adımlar attı. Facebook platformunu büyütmek için ise yatırımcı bulması gerekiyordu. Silikon Vadisi’ne giderek, yatırımcı buldu. Zamanla yatırımcı sayısını arttırak, finansal kaynak oldukça iyi düzeyde oldu. İlk etapta Paypal kurucularından olan Peter Thiel’dan 500.000.000 $ (500 bin dolar) destek geldi.


Facebook 2005 yılında, ABD’de bulunan tüm üniversiteler tarafından kullanılabilir hale gelmişti. Facebook için adeta bir dönüm noktası olacak, dünyanın en büyük sosyal medya ağlarından biri olacak bir hamle geldi. Facebook, sadece artık öğrencilerin kullanmış olduğu platformdan çıkıp, halkın kullanımına açtı. Bu hareket kısa sürede, Facebook’un dünya üzerinde çok büyük kitleler elde etmesine nede oldu. Tabii bu başarıyı gören şirketlerden biri olan Yahoo Facebook kurucusu olan Zuckerberg’e 900 milyon dolar teklifde bulundu. Ama bu Zuckerberg’i tatmin etmedi.


Facebook o yıllardan günümüze artık başarıyı yakalamış olup Mack Zuckerberg’in güzel başarı hikayesi ile neredeyse hepimizin telefonlarında yer aldığı Facebook platformunda, Google verilerinin vermiş olduğu bilgiye göre 44.942 çalışanı vardır.

İlginizi Çekebilir: Hayallerini Takip Eden Girişimcinin Başarı Öyküsü: Zoom