Para Yönetimi Konusunda Yapılan Hatalar Nelerdir?

Girişimcilikte para yönetimi oldukça önemli bir konudur. Eldeki sermayenin daha doğru kullanılması, doğru yerlere yatırımların yapılması ve giderlerin kontrol altına alınması girişimcinin güçlü bir şekilde ayakta kalmasını sağlar.


Özellikle ilk defa kendi işini oluşturan girişimciler para yönetiminde birden fazla problem yaşayabiliyorlar. Bütçe yönetiminin ne denli yapılacağının bilinmemesi fazla gereksiz gider yapılmasına sebep olup, şirketin elinde bulunan mevcut sermayenin olumsuz bir şekilde kullanılmasına neden olabiliyor. Bu rehber ile de girişimcilerin ve aile bireylerinin para yönetimi konusunda çokça yaptıkları hataları dile getiriyor olacağız.


Ev İhtiyaçlarında Gereksiz Harcama

Bütçenizin belirli bir kısmını elinizde tutmadığınız sürece, ekonomik anlamda ileri adım atmanız neredeyse imkansızdır. Fakat çoğu kişi ev giderleri yüzünden hataya düşerler. Bütçenizin 3’de birinden daha fazlasını ev giderlerine ayırmayın, iyi bir şekilde planlama yapın.


Kariyer Yatırımında Yetersiz Kalma

Kariyerinize yatırım yapmak adına bir uzmana başvurmak veya kişisel gelişim kursuna dahil olmak ucuz olmayabilir fakat bunun yanında çok daha ucuza seçeceğiniz yol da kariyerinizde beklediğiniz ilerlemeyi yakalama şansı vermeyebilir.


Harcama Tuzaklarına Aldanmayın!

Kredi kartlarının armağanları, ekstraları kulağa oldukça güzel gelebilir fakat bunlar sizi normalde harcayacağınızdan çok daha fazla harcama yapmanız adına etkileyebiliyor. İşin uzmanı olan kişiler bunu “almaya ivme kazandırmak” olarak belirtiyorlar. Çünkü ödülü fark ettiğimiz zaman giderleri arttırıyoruz.


Pazarlık Yapamamak

Büyük dükkanlarda etiket ücretleri üzerinden pazarlık payı verebilirler. Pazarlık yapmak artık çok daha fazla yaygınlaştı. Hep söylendiği gibi, utanmaya hiç gerek yok! Fiyatların sabit olmadığını unutmayın ve karşınızdaki kişiden indirim istemekten asla çekinmeyin.


Birikim Yapamamak

Ortalama bir işçi 37 yaşından evvel 8-9 farklı işte çalışır. Kimi iş değişiklikleri kendi arzusu ile olurken, kimileri ise işten çıkarılmayla olur. İş değişikliğinde bulunulmak istediğinizde bunu sıkıntısız yapabilmek için ya da işten çıkartıldığınız da borçlanmamak adına acilen durum fonu biriktirin ve ekstra gelir seçeneklerini araştırın.


Piyasayı Sürekli Takip etmeyin

Piyasalardaki yükseliş ve alçalış hareketlerini sürekli izlemek sadece strese sebep olur. Piyasalar kötü olduğunda, ailenize, sevdiğiniz işlere önem verin, dışarı gidin ve dolaşın.


İlginizi Çekebilir: Girişimci Desteği Nedir ? Nasıl Alınır ?