Günlük Hayatta Nezaket ve Görgü Kuralları

Günlük hayatımızda istesek te istemesek te görgü ve nezaket kurallarını kullanıyoruz. Ancak bazen bildiğimiz görgü ve nezaket kuralları yetersiz kalabiliyor. İnsanlar arasındaki ilişki ve iletişimlerin daha iyi bir noktaya gelmesi görgü ve nezaket kurallarına direkt olarak bağlıdır.


Günlük Yaşamda Uyulması Gereken Nezaket ve Görgü Kuralları

Hepimizin sürekli olarak ağzında dolanan “teşekkür ederim” cümlesiyle konumuza başlayabiliriz. İyi bir iletişim ve ilişki için veya yapılan bir iş karşılığında teşekkür edebiliriz. Her zaman ve her yerde teşekkür edilebilir tabii ki. Örneğin bir bardak su veren kardeşinize teşekkür edebilirsiniz. Bunun yanında kuru kuruya teşekkür etmek yerine su için teşekkür ederim demek ikili arasındaki ilişkiyi daha da kuvvetlendirecektir. Sizin teşekkür ettiğiniz gibi başka birisi size yaptığınız bir işten veya farklı bir sebepten dolayı teşekkür ettiğinde siz de “Ben teşekkür ederim “, “Rica ederim”, “Bir şey değil” gibi cümleler kurarak cevap verebilirsiniz. Olası soluk cümleler kurmaktan kaçınınız.

 
Günlük yaşantımızda en çok kullanmamız gereken cümlelerden birisi ise “Lütfen” olmalıdır. Bir şey verirken veya alırken “Lütfen” kelimesi size birçok şey kazandırabilir. Örnek vermek gerekirse şöyle örneklendirebiliriz.

  • Lütfen kalemi verir misin?
  • Lütfen bir şey söyler misin?
  • Lütfen onu arar mısın?

Gibi cümlelerde lütfen kelimesini kullanmamız daha doğru olacaktır. Lütfen kelimesi nezaket ve görgü kurallarına girdiği gibi günümüz yaşantısında hitap haline gelmiştir. Kibarlığı ve ne nezaketin temelini oluşturabilmektedir. Verdiğimiz örnekleri biraz detaylandırarak sizlere birkaç maddeden oluşan genel kurallardan bahsedebiliriz.


GENEL KURALLAR

  • Özel konuşmalara dahil olmamak
  • Oturma ve kalma esnasında hareketlerimize dikkat etmekGiyime kuşama önem vermek
  • Verdiğimiz sözleri tutmak
  • Hoşgörülü ve iyimser olmak


Görgü Kurallarına Uymanın Bize Kazandırdıkları

Görgü ve nezaket kuralları en önemli olarak insanlık kazandırır. Bir nevi insanın karakterini ortaya çıkarıcı en önemli etkendir. Bu kurallara uyan bireyler her zaman akıllarda en iyi şekilde yer edinebilirler. Nerede ne zaman ne konuşacaklarını çok iyi bilirler. Daha sosyal bir çevreye sahip olurlar çünkü bir insan nasıl bir karakterde ise yapacağı dostluklar ve arkadaşlıklarda daha iyi karakterli insanlar tarafından olacaktır.


İlginizi Çekebilir: Zihinsel Olarak Güçlü Olmanın Yolları