Kişisel Gelişimin 10 Doğru Adımı

Günümüzde birçok insan yaptığı hatalardan ders almayıp kendini bir kısır döngüde hissederek negatif düşüncelere dalıyor. Bunun yüzünden de kendini topluma kapatıp hayata küsüyor. İnsanın bunu aşabilmesi için olgunlaşması ve kendini hayata atılması lazımdır. Hayata atılmak kişisel gelişim ile ilgilidir. Bir insanın iyi bire gelmesi için kişisel gelişimi sağlıklı ve doğru bir şekilde olmalıdır. Kişisel gelişimin doğru olması için 10 adımı;

1)Yabancı Dil Öğrenme

Küçük su akıntısında büyük olmaktansa, okyanusta büyük balık olmayı tercih. Günümüzde yabancı dil öğrenmek zorundasınız. Artık öyle işini kolunu sallayanı iş sahibi yapmıyorlar. Çünkü şirketler artık işe alacakları insanlara yabancı dil şartı koyuyor. İş sahibi olmak istiyorsanız dünya çapında konuşulan bir dil öğrenmek gerekir. Gerekirse üçüncü bir dil yabancı dilde öğrenmeye çalışın. Her yaşta yabancı dil öğrenebilirsiniz, öğrenmenin yaşı yoktur.

2)Genel Kültür

Genel kültür sahibi olmalısınız. Genel kültürünüz varsa insanlarla harika sohbetler edersiniz. Ayrıca insanlar size başka bir gözle bakmaya başlayacaktır ve size genel kültürünüzden dolayı saygı duymaya zorunda kalacaklardır.

3)Düzenli Kitap Okumak ve Araştırmak

Eğer karamsar davranışlarınız ve negatif düşünceleriniz varsa vaktinizin birçoğunu kitap okumaya ve araştırmaya odaklayın. Değerli bilgiler insana her zaman kazandırır. Hayata başka bir bakış açısıyla bakmaya başlarsınız ve insanlar boş sohbetler kurmak yerine derin sohbetler kurmayı tercih edeceksiniz.

4)Dünyaya Ayak Uydurmak

İnsanlarla anında iletişim olduğu ve teknolojinin hızlı geliştiği bir dünya. Yaşadığınız modern dünyaya ayak uydurmak zorundasınız. Değişim her zaman iyidir ama hızlı değişim biraz zararlı olabilir. O yüzden dünyaya ayak uydururken yavaş ve sağlam adımlarla ayak uydurun.

5)Zaman Yönetimi

İnsanın zaman yönetimi yapması önemlidir. Çünkü zaman her şeyden önemlidir ve her insan zamana karşı yarışıyor. Örneğin başarılı olmak isteyen insan sabahları erken kalkar, spor yapar, işine gider ve özellikle kendine vakit ayırır. O yüzden zaman yönetimi yapmayı öğrenmeniz şart.

6)Sosyalleşmek

İnsan yaşamını zevk alarak yaşamalıdır. Yeni insanlarla tanışmak ve zevklerinize uygun aktivitelerle uğraşmak iletişim kurmanızı rahatlatacaktır. Böylece utangaçlığınız, gereksiz stres ve heyecanlarınız üzerinde yok olmaya başlayacaktır.

7)Kendini Tanımak

İnsan, hayatında doğru şekilde yaşaması, sevdiği mesleği yapması ve nasıl insanlarla tanışacağını belirlemek için kendini tanımalıdır. İnsan bir kere yaşıyor hayatı. Boşuna harcanacak süre yok.

8)Rutin Yaşamamak

Rutin bir hayat yaşarsanız kendinizi ölü sayın. Çünkü beyniniz rutin yaşamaya alıştığı zaman yaşlanmaya başlar. Kendinize ait planlar yapın ve rutin bir hayat sürmekten vazgeçin. Bu sayede hayat zevk almaya ve ruhunuz gençleşmeye başlayacaktır.

9)Bahane Üretmek Çözüp Bulmak

Hayatınıza dair bahaneler üretmek yerine kendinizi üzmeyin. Hayatınızda her zaman karşınıza büyük engeller çıkacaktır. Bahane yerine çözüm üretin ve asla vazgeçmeyin.

10)Unutmayı ve Affetmeyi Bilmek

İnsanlar birbirlerine yanlış yapıyor ve bazen kritik hatalar yapıyor. Küçük hataları görmezden gelmeye çalışın. Fakat bir insan size karşı büyük hata yapıyorsa bile o insanın affedin ve yaptığı hatayı unutmaya çalışın. Ayrıca o insanla iletişimi kesmeyi unutmayın. Çünkü insanlar asla değişmez.

Bu yazımızda sizlere Kişisel gelişimin 10 doğru adımı nedir? nasıl olmalıdır? bunların yanıtını vermiş olduk.