Sektör Analizi Nedir? Analizde Yapılması Gerekenler?

Sektör analizi, ekonominin belirli bir sektörünün ekonomik ve mali durumunun, beklentilerinin bir değerlendirmesidir. Sektör analizi, belirli bir sektördeki bir grup şirketin bir bütün olarak ne kadar iyi performans göstereceğine dair bilgi verir. Bu değerlendirme, yatırımcıların yatırım kararları almasına ve potansiyel fayda sağlamasına yardımcı olur. Bunun arkasındaki fikir, şirketlerin stoklarının sektörün performansına uygun olarak yükselecek ya da düşecek olmasıdır. Sektör yatırımları doğru şekilde yapıldığı takdirde iyi çalışır. Sektörel baz da tüm hisseler için analiz yapmaktan ziyade seçilen sektörle ilgili yaklaşım sergilemek daha doğru olacaktır.


Doğru hisse senedini seçmede en etkili olan yöntem ise bilinen sektöre yatırım yapılmasıdır eğer sektör ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olunursa alınacak risk minimuma düşmüş olur ve gelecekte sektörün nereye doğru gideceği bilinebilir; sektörler arasında karşılaştırma yapmak da çok doğru bir yaklaşım değildir. Bunun yerine bir veya birkaç sektörü hedeflenip, ilgili hisse senetlerine yatırım yapmak daha doğru sonuçlar alınmasını sağlar. Arz ve talep piyasayı yöneten başlıca faktörlerdir. Bu nedenle, geçmiş trendlerin incelenerek ve gelecekteki görünümü tahmin edilebilir. Böylelikle belirli bir ürün veya sektör için talep arz senaryosuna bakmak uygun hale gelir.


Gelecekteki talep ve arz tahmini, yatırımcıların, yatırımlarının kar ve zarar açısından karşılaşabilecek risklerin gözlemlenebilmesine yardımcı olur. Anahtar nokta paranın en büyük parçası olan düşük maliyetli endeks fonundadır. Kamu Hizmetleri ve Telekomünikasyon Hizmetleri gibi sektörler büyümenin yavaşladığı ekonomik döngünün sonlarında genellikle daha iyi performans gösterir buda göz önünde bulundurulmalıdır.


Yatırımcıların Sektör Analizi’nde Kullandığı İki Strateji Bulunmaktadır

Yukarıdan Aşağıya Yatırım Yapma: Yatırımcı, sektör analizi yaparak en iyi performans gösteren sektörlere yatırım yapar ona göre hisse senetlerini seçer, sonra aşağıya doğru hareket eden ve az işlem gören hisse senetlerini seçer ve portföyünü tamamlar.


Sektör rotasyonu: Yatırımcı, sektör analizini gerçekleştirir ve hisse senedi stoklarının döngüsel niteliğini tahmin eder. Bu şekilde önümüzdeki aylarda hangi sektörlerin hareketleneceği hakkında bir fikir edinir. Yatırımcılar yakın gelecekte yüksek potansiyele sahip olan hisse senetlerine yatırım yapar.


Bu genel bakışla birlikte Sektörel Analizin tanımını sonuçlandırılır.


İlginizi Çekebilir: Borsaya Yatırım Yapmak Kazançlı mı?