Google Kuruluş Öyküsü

İnternet kullanan, çevrimiçi dünyada yer alan insanların hepsinin muhakkak kullanmış ve kullanmaya devam ettikleri Google ’ın kuruluş öyküsü merak edilen konular arasına yer almaktadır. Aradığımız bir konuyu, internet üzerinden bilgi sahibi olmak için Google uygulamasını kullanırız. Arama motoru olan Google, insanlığın bu arayış içerisinde ki araştırmalarını önceden öngörmüş olmalı ki, bir girişimcilik ile Google kurulmuş olsun.


Google Kuruluş Öyküsü Mimarı Larry Page ve Sergey Brin

4 Eylül 1998 yılında özel şirket olarak kurulan Google, 19 Ağustos 2004 yıllarında toplum halkının hizmetine açıldı. Stanford Üniversitesin de doktora alanında öğrenci olan 2 yakın arkadaş tarafından araştırma projesi üzerine başladı.


Almış oldukları araştırma projesini, kullanıcıların istemiş oldukları bilgileri sıralayıp verecek bir arama motoru sistemi kurmuşlardı. O zamanların en çok popüler olan HTML altyapısı ile inşa ettiler. İlerleyen süreçlerde, farklı algoritmalar ile kullanıcıların karşısına çıktılar. 2001 yıllarına gelindiğinde, 1 milyarı aşkın bir kullanıcı kitlesi elde  ettiler. Bu başarının ardından gün geçtikçe dünya üzerinde hızla yayılmaya başladı. Bunun üzerine de kısa sürede popüler olmayı başardılar.


Google, 1999 yıllarında ofisini Silikon Vadisi, Kaliforniya’ya taşımıştır. Reklam destekli olan arama motoru düşüncelerine karşı çıkarak, anahtar sözcükler üzerine dayatılmış reklam satışına başlatılmıştır. Hızlı erişim sağlamak amacını benimseyerek, reklamların düz metin formatında gösterilmesine dikkat etmişlerdir.

6 Yıl Önce TED Konuşmasında Google Nereye Gidiyor Adlı Konferans


Google Sadece Arama Motoru Değildi…

Günümüz teknoloji ihtiyaçlarını karşılamak adına Google, arama motoru değildir sadece. Bulut sistemleri, mail hizmetleri, video konferans, hatta uzaktan eğitim için sundukları online sınıf hizmetleri ile  kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Paylaşılan en son verilere göre Google’da çalışanların sayısı 114.096 olarak belirtilmiştir.


Bir proje ile doğan ve en değerli markalar arasında yer alan Google, kuruluş öyküsünden çıkarabilecek önemli noktalardan biri, yine birçok girişimcilik ve başarı öykülerinde olduğu gibi burada da, yoktan var olan çok değerli fikirlerdir. Fikirler hiç beklemediğiniz bir kitleye hitap edebilir ve insanların ihtiyaçlarından oluşabilecek büyük eksikliğini kapatıyor olacağını kim bilebilirdi ?

İlginizi Çekebilir: Snapchat Kurucularından Evan Spiegel’in Başarı Hikayesi