Borsaya Yatırım Yapmak Kazançlı mı?

 Borsa denilince insanların aklına genel olarak hisse senetleri piyasaları gelmektedir. Borsa, borsaya yatırım sadece hisse senetleri piyasası değildir ve çeşitleri bulunmaktadır. Borsa, hisse senetleri, yatırım fonları, menkul değerler, tahvillerin, bonoların, petrol, altın, gümüş gibi değerli emtiaların alınıp satıldığı, şirketlerin kar payı dağıttığı, düzenli ve denetlenebilen piyasaların genel ismidir. Türkiye’de 1985 yılında IMKB adıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası kuruldu. 2012 yılında BİST olarak Borsa İstanbul olarak değiştirildi. BİST100, piyasa değeri yüksek 100 şirketin işlem gördüğü piyasalardır. BİST50 ve BİST30 da piyasa değerine göre sırasıyla 50 ve 30 şirketin işlem gördüğü piyasalardır.


 Borsada işlem yapmak demek, yatırımcıların kar elde etmek amacıyla şirketlerin hisselerini belirli bir fiyattan alması ve yeterli değere ulaştığını düşündüklerinde satmaları anlamına gelmektedir. Borsada işlem yapmak sadece hisse alıp satmak değil ayrıca temettü dağıtan şirketlerin uzun vadeli ortağı olmayı da içerir. Aldığınız hisseyi zamanı geldiğini düşündüğünüz zaman satmanız gerekmez. Borsada işlem yapmak ve kar elde etmek birçok değişkene bağlıdır. Burada yatırımcının sabırlı olmasına, yeterince bilgili, deneyimli ve iyi bir stratejiye sahip olması gerekmektedir.


Borsada İşlem Nasıl Yapılır?

Borsada işlem yapmadan önce bilmeniz gereken birkaç kavramdan bahsetmek iyi olacaktır. Risk bildirim fonu, yatırımcıyı yapacak olduğu işlemler hakkında risk bilgilendirmesini içermektedir. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından bu belgenin yatırımcılar tarafından okunup, onaylanması zorunlu tutulmuştur. Borsada yatırım yapmak için SPK tarafından lisanslandırılmış bir aracı kuruluşla ya da banka ile çalışmak zorunludur. Yani borsaya kişi kendi imkanları ile girememekte ve bu sayede spekülasyon yapamamaktadır.


Borsaya yatırım yapmak için bankaların veya aracı kuruluşların hizmet sözleşmesini, komisyon oranlarını, hizmet bedelini, diğer masraf ve kesintilerin yatırımcı tarafından iyi incelenmesi gerekmektedir. Çünkü bu oranlar ve ücretler kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir. Kuruluşa karar verildikten sonra şubeye giderek bu sözleşmeler imzalanmalı ve mobil ya da internet şifreleri temin edilmelidir. Bu işlemleri hallettikten sonra yatırım hesabına para aktarılması gerekmektedir. Anlaştığınız kurumun çevrimiçi platformu sayesinde işlem yapmaya başlanabilir. İstenirse alım-satım işlemleri telefon aracılığıyla da yapılabilir. Bir hisseye alım emrini verdiğinizde piyasada aynı hisse senedine aynı fiyattan satış işleminin verilmiş olması gerekmektedir. Eğer satış işlemi yoksa işleminiz beklemede kalır ve gerçekleşmez. Bekleme süresi emirde belirtilen tarihe kadar devam eder, tarih yoksa gün sonunda iptal edilir.


Borsada hisse senetlerinin değeri, arz ve talebe, makroekonomik verilere, politik ve ekonomik belirsizlik ve istikrarsızlığa, yatırımcıların genel olarak beklentilerine, uluslararası gelişmelere kadar birçok değişkenden etkilenir.


Borsada Para Kazanmak

 Ekonomi bilgisine güvenen ve yatırım yapacağı şirketlerin genel finansal durumunu bilen herkes, borsadan pasif gelir getiren araçlardan daha fazla kazanabilir. Hisse senedi alıp yatırım stratejisine göre uygun zamanda satan herkesin para kazanmaması için bir neden yoktur. Borsada para kazanmak için çoğu insanın yaptığı gibi sadece sezgilerinize ve şansınıza güvenirseniz kaybedersiniz. Bunun yerine makroekonomik faaliyetlerden haberdar olmanız gerekmektedir. Ünlü ekonomistlerin bloglarını, videolarını takip etmeniz gerekir. Ekonomi ile ilgili bilgi veren web sitelerine göz gezdirmeniz gerekir. Borsada para kazanmak için anlaşma imzaladığınız aracı kurumunuz size gerekli grafikleri ve sunumları isteğiniz doğrultusunda size gönderecektir. Yalnız bu borsada para kazanmak için yeterli değildir.


Borsada para kazanmak için bütün para tek bir hisseye yatırılmamalıdır. Portföy oluşturmak ve yatırım stratejisi geliştirmek gerekir. Bunun için seçtiğiniz hisse senetlerinin geçmişe yönelik hareketlerini grafiklerden analiz etmeli, hangi dönemlerde yükselişe geçtiği belirlenmeli, şirketin finansal durumu incelenmeli ve karar ona göre verilmelidir.


Borsada işlem yapmak için minimum tutar sınırı yoktur. Bir adet hisse senedi ne kadarsa o kadar para yatırılması yeterlidir. Ancak unutulmamalıdır ki, hisse senedi ne kadar yükselirse, yaptığınız yatırım kadar kazanç sağlarsınız.

Borsaya yatırım yapmak kazançlı mı? Adlı konuyu okuyanlar için, ilginizi çekebilir: Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır?