Zeki İnsanların En Belirgin 9 Ortak Özelliği

Zeki insanlar üzerine yıllarca düşünülmüş, araştırılmış ve onlarca yazı yazılmıştır. Peki zeki insanlar nasıl kişilerdir, nasıl anlaşılırlar en belirgin özellikleri nelerdir?

Meraklı Olmaları

Dünyaca ünlü bilim insanı Albert Einstein’ a nasıl bu kadar zekisin diye sorulunca Einstein, “Özel bir becerim yok, sadece çok meraklıyım.” diye karşılık vermiş. Zeki insanlar diğer insanlara nazaran önemsiz gibi görünen şeylerin kendilerini büyülemesine izin verirler. 2016 yılında yapılan bir çalışmaya göre zeka seviyesi, çocukluktan gelen merak ve yetişkinlikte elde edilen deneyimler ile doğru orantılıdır.

Açık Fikirli Olmaları

Zeki insanlar, yeni fikirlere daima açıktırlar. İnsanların görüşlerini ve düşüncelerini değerlendirmeye isteklidirler. Böylece alternatif fikirlere sahip olurlar ve karşılaştıkları sorunlara çabuk çözüm üretirler.

Öz Denetim Sahibi Olmaları

Plan, alternatif stratejiler ve sonuçları önceden tahmin etmek zeki insanların başlıca özelliklerindendir. Düşünmeden hareket etmezler.

Bireysel Şekilde Hareket Etmeleri

Yüksek seviyede zeki insanlar bireysel olmaya oldukça eğilimlidirler. Yapılan araştırmalar zeki insanların sosyalleşmekten çok fazla keyif almadığını ortaya koymuştur.

Empati Kurma Kabiliyetine Sahip Olmaları

Zeki insanlar oldukça empatiktirler. Ama bu özellikleri onların başına dert olur. Çünkü, arkadaşlarının dertlerini öyle benimserler ki karşılaştıkları sorunlara çözüm bulmadan edemeyen bu insanlar, empati kurduğu insanların dertlerini çözmeden rahat edemezler.

Art Niyeti Sezme Özelliklerinin Olması

Başkaları tarafından söylenen şeyleri ya da başkalarının yaptığı davranışları sürekli analiz eden zeki insanlar, bu nedenle sosyal kaygılı olarak yetişirler. Herhangi birinden iyilik gördükleri zaman, bu iyiliğin nedenini merak edecek ve irdeleyecektir. Bu kaygılı davranışlar onu art niyetlerden koruyacak olsa bile zamanla gerçeklerden uzaklaşmasına neden olacaktır.

Mizah Anlayışlarının Gelişmiş Olması

Yüksek zekaya sahip kişilerin mizah anlayışları da aynı oranda gelişmiştir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, karikatür yazıları yazan kişiler sözel zeka testlerinde oldukça yüksek başarılar elde ediyorlar.

Duyarlı Olmaları

Zeki insanlar karşısında bulunan insanların onları nasıl algıladıkları hakkında sürekli düşünürler. Bu yüzden davranışlarını değiştirirler ki değişen durumlara, koşullara ve insanlara uyum sağlayabilsinler. Akıllarında sürekli diğer insanların davranışlarını nasıl yorumlayacağı vardır.

Tecrübelere Değer Vermeleri

Zeki insanlar olası sonuçları tahmin ederken tecrübelerinden ders çıkarırlar ve ona göre hareket ederler.