Evden Etkili Çalışma Yöntemleri

Günümüz koşulları nedeniyle evden çalışma eğilimi gittikçe artarak, iş yerleri de evden çalışmayı öneriyor. Ancak evden etkili bir şekilde çalışmak için ne yapılması gereklidir ?

Evden çalışmak, görünüşte rahat, pratik olduğu düşünülsede, kendi içerisinde bazı zorlukları ile beraber geliyor. Bu zorlukları aşabilmek için aşağıdaki maddeleri uygulamanız tavsiye edilir.

Evden etkili ve verimli bir şekilde çalışmak için uygulayabileceğiniz tavsiyeler;

Günü Planlayın

Çalışma saatlerimiz sırasında, verimli çalışabilmek için her işinizi planlı programlı bir şekilde ilerlenmesi gereklidir. Programınızda aşağıdakilere dikkat etmeniz gereklidir.

  • İş planınızı önem sırasına(aciliyete) göre sıralayın.
  • Çalışma saatlerinizi aşmayacak şekilde planlayın.
  • Kendinize mutlaka küçük molalar ayarlayın.
  • Yoğun, uzun sürecek işleri tek bir güne bırakmayın.

Ev ortamında, iş ile ev konularının birbirine karışmaması, iç içe girmemesine özen göstermelisiniz. Çünkü beynimiz çoklu görevlerde başarılı değildir, en yüksek performası sadece bir konuda odaklanarak sağlayabilirsiniz.

Güne başladığınızda planınız hazır olmalıdır. Planınızı gözden geçirmeniz, gün içerisinde yapacaklarınızı bildiğiniz için stres seviyesini minimumda tutarak ilerlemenize yardımcı olacaktır. Süre kaygısı yaşamamak için saat bazlı planlamalar yapmanız sizin işinizi çok daha kolaylaştıracaktır.

Kendinize mutlaka sık sık küçük molalar verin, bunun için pomodoro (25 dakika boyunca sadece işinize odaklanın ve hemen ardından 5 dakikalık kısa bir mola verin) tekniğini kullanabilirsiniz.

Çalışma Ortamınızı Ayarlayın

Çalışma masanızın üzerinde sadece o anda uğraştığınız/uğraşacağınız iş ile ilgili dökümanlar bulunmasına dikkat edin. Konsantrasyonu sağlayabilmek adına etrafınızda dikkatinizi dağıtabilecek unsurlardan arınmış bir çalışma ortamı ayarlamanız gerekmektedir. İşinize konsantre bir şekilde çalışmak verimliliğinizin en yüksek olmasını sağlayacak en önemli faktörlerden biridir.

İletişim Kurun

İş arkadaşlarınızla iletişiminizi sürdürün, bu sayede işinize devam ettiğinizin bilincinde olacağınız için verimliliğinizi maksimum seviyede tutacaktır.

Toplantılarınızı, video konferans yöntemlerini kullanarak devam ettirin. Toplantıda yüz yüze görüşmek oldukça önemlidir, günümüz teknolojileri sayesinde artık işiniz çok daha kolay bunun için en sık kullanılan Zoom, Skype, Google Meets gibi bir çok video konferans yazılımları bulunmaktadır.

Çok Çalışmaktan Kaçının

Çalışma ortamı ile ev ortamının bir birine girmesi, iş planınızın çok fazla olması, iş yükünün çoğunu sizin yüklenmeniz bir süre sonra moral bozukluğuna neden olabilir. Unutmayın ki ne kadar çok çalıştığınız önemli değil, ne kadar verimli çalıştığınız daha önemlidir. İş yükünüzü mümkün oldukça haftaya yayarak minimum iş ile çok daha yüksek performansı alabilirsiniz. Bu sayede küçük hedeflere ulaşmanız daha kolay olacağından, moral ve motivasyonunuzda maksimum düzeyde olacaktır.

Çalışma saatleriniz dışına çıkmamaya özen gösterin, sürekli olarak çalışmak işinizden çok çabuk bir şekilde sıkılmanıza neden olabilir. Bu yüzden sınırlarınızı bilerek çalışmak oldukça önemlidir. Mesai bitiminden sonra işiniz ile alakalı önemli bir durum olmadıkça uğraşmamanız tavsiye edilir.

Boş Vakitlerinizi İyi Değerlendirin

Sürekli olarak işinizle ilgilenmeniz, gün içerisindeki mesai saatlerinde sıkılmanıza neden olabilir. Böyle bir durumun gerçekleşmesi durumunda ise verimliğiniz önemli ölçüde düşebilir. Bunun önüne geçmek içinse mesai saatlerinden sonra kendinize ve ailenize vakit ayırın. İşten uzaklaşarak eğlenceli saatler geçirin, gün sonunda kendinizi iyi bir şekilde dinlendirmeye önem gösterin.

Günümüzde de Google, Amazon, Facebook gibi büyük şirketler bile evden çalışmaya teşvik ederken, çalışanların etkili bir biçimde çalışmaları merak konusu uyandırıyordu. Yukarıdaki tavsiyeleri göz önüne alarak çalışmalarınızı düzenlemeniz, verimliliğinizi maksimum düzeyde tutacaktır.