Türkiye’de En Çok Çalışılmak İstenen İlk 5 Şirket

Türkiye’de çalışılmak istenen ilk 5 şirket, yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Bu şirketler, çeşitli alanlarda çalışan ve çeşitli uzmanlıklara sahip olan kişilerin en fazla çalışmak istediği şirketlerdir. Gerek şirketlerin büyüklüğü, gerek şirketlerin çalışma politikaları, gerek şirketlerin çalışanlarına verdiği ücret ve sosyal haklar, gerekse de çalışma alanları tercih edilebilirliği etkilemektedir.


Çalışan kesim tarafından en çok tercih edilen şirketler, şirketlerin imajını yükseltmekte ve kalite algısına artı sağlamaktadır. Bu sebeple şirketlerin bu konuda isimlerinin geçmesi oldukça olumlu bir durumdur.


Havayolu Taşımacılığı Sektöründe THY Birinci

Türk Hava Yolları, havacılık sektöründe çalışan kesim tarafından tercih edilen ilk şirket olmaktadır. THY’nin gerek Türkiye’nin en köklü havayolu şirketi olması, gerekse de zengin bir filoya sahip olması, çalışanlarına pek çok ayrıcalık ve sosyal imkân tanıması tercih edilirliğini arttırmaktadır.


Havayolu taşımacılığında Türkiye’de çalışmak için tercih edilen THY sonrasındaki şirketler; Atlas Jet ve Pegasus Hava Yolları olmaktadır.


Bilgi Teknolojileri Sektöründe Google Önde

Google, bilgi teknolojileri alanında dünyada hakimiyeti olan bir şirkettir ve şirket global bir özellik taşımaktadır. Bu nedenle, bilgi teknolojileri alanında çalışan ve uzmanlığı olan kişilerin büyük bir çoğunluğu Google bünyesinde çalışmak istemektedir. Bu durumun en net kanıtı da yapılan Türkiye’de en çok çalışılmak istenen ilk 10 şirket araştırması sonucudur.


Yapılan araştırmada Google sonrasında en fazla çalışılmak istenen bilgi teknolojileri sektöründeki şirketler; Microsoft, SAP, Intel ve IBM olmaktadır.


Elektronik Sektöründe Öncü; Arçelik

Arçelik, dayanıklı elektronik tüketim malları sektöründe birinci sırada bulunmaktadır ve bu sektörde çalışan kişiler ilk sırada Arçelik’ten yana tercihini kullanmaktadır. Türkiye’de çalışılmak istenen ilk 5 şirket arasında bulunan Arçelik şirketini Samsung, Philips ve Vestel takip etmektedir.


E-ticaret Sektöründe Tercih; Sahibinden

E-ticaret tüm dünyada olduğu gibi özellikle ülkemizde son yıllarda oldukça fazla bir ivme kazanmıştır. E-ticaret sitelerinin sayısı ülkemizde hızla artmış ve kurumsal özellik taşıyan çoğu firma e-ticarete adım atmıştır. Fakat e-ticaret temelli olan şirketlerin de sayısındaki artış gözle görülebilir durumdadır. Bu şirketler arasında çalışılmak için tercih edilen ilk firmanın, yapılan arastirmalar sonucunda Sahibinden.com olduğu görülmektedir. E-ticaret alanında Sahibinden.com’u Yemeksepeti, N11 Trendyol ve Hepsiburada takip etmektedir.


En Fazla Tercih Edilen Holding; Koç Holding

Koç Holding, Türkiye’de çalışılmak istenen ilk 10 şirket arasında bulunmaktadır. Koç Holding’in ülkemizde bulunan en köklü ve eski holding olmasının yanında en popüler holding olmasının da bunda etkisi bulunmaktadır. Holding şirketler arasında Koç Holding’in sonrasında Unilever, THY ve Mercedes yer almaktadır.


Bu şirketlerin dışında hazır tüketim malları sektöründe en fazla çalışılmak için tercih edilen şirket; Unilever olmuştur. Otomotiv sektöründe tercih edilen Mercedes olurken, ilaç sektöründe de tercih Pfizer olmuştur. Savunma sanayide Aselsan, telekomünikasyon alanında da Turkcell en fazla tercih edilmiştir.

İlginizi Çekebilir: Yeni Bir İşte Başarılı Olmak İçin Örnek Davranışlar