İnternet Girişimciliği

Dünyanın hızla geliştiği şu yüzyılda ki en çok ilgi , talep , ve sürekli yenilikler ile gelişen teknelojinin internet dünyası tüm insanları buluşturabilecek bir güce sahip. İnternetin hayatımızda ki yeri büyük bir öneme sahiptir. Aradığımız herşeyin bulunduğu bu internet dünyasında zamanla girişimcilikler de ortaya çıkmıştır. Çıkan internet dünyasında ki girişimciliklere internet girişimciliği adı verilmektedir.


İnternet girişimciliğin açıklayıcı tanımını yapıyor olursak , internet üzerine şirket kuran , kurulan bu şirketin ise internet üzerinden satış yapan , ürününü satan pazarlayan ve bu sayede para kazanan bu sektöre internet girişimciliği olarak tanımlanmaktadır. İnternet girişimciliğine yönelik örnekler verirsek bu tanım daha da açıklayıcı olucaktır. Örneklerin en başında , e-ticaret söyleyebiliriz. İnternet üzerinden ürünlerini seçip , sipariş verdiğimiz bu sektör internet girişimciliğine girer.


İnternet girişimciliği biraz da risk almak olarak da söylenir. E-ticaret sektörünün de riskleri bulunmaktadır. Aklımızda sadece internet üzerinden odaklı satış yapan bir girişimcilik olarak düşünülmesin. İnternet üzerinde açılan bu şirketin , kurulu olduğu bir bina çatısı altında hizmet vermektedir. Ürünlerin gelen siparişler doğrultusunda o bina içerisinden yolluyor olduklarını gözden kaçırmıyalım. Bu bina aynı zamanda bir ev de olabilir.


Bahsetmiş olduğumuz bu girişimciliğin en güzel sağladı faydalardan biri de çalışma şartlarıdır. Elbette düzenli bir mesai saatiniz olmadır , ancak bu mesainizi bilgisayar başında yapıyor olmanız da harikadır. Kendi işinizin patronu oluyor olmanız da yine sizlere güzel bir çalışma ortamıdır. Sağladığı bir diğer avantajı da , ofis açıp şirket kurduğunuz da ki aylık düzenli giderlerinizin olmamasıdır.


Başka şirketlerin bünyesinde çalıştığınız da alacak olduğunuz maaşlar bellidir. Her ay gelecek olan maaşınız sabit ve düzenlidir. İnternet girişimciiliiğinde ise bu durum farklıdır. Satış yaptığınız kadar maaşınız olur. Kimi zamanlar alacağınız maaş yükseliş ve düşüşler yaşanabilir. Bu gayet doğaldır. Söylemiş olduğumuz bu durumu göz önünde bulundurmanız da fayda vardır. Bazı şeyleri göze almak gerekir. Ancak bu durum herkesin göze alabileceği birşey değildir , iyi düşünülmesi gerekmektedir.


İnternet girişimciliği dünya üzerinde hızla büyümekte olup yeni şirketler eklenmektedir. Kıyasıya rekabet olan bu ortamda bulunmadan önce planınızı , rotanızı iyi düşünerek belirlemek de başarıya ulaşmanın doğrudan etkisi olduğu görülmektedir.