SpaceX’in Stajyer Adaylara Sorduğu Sorular

Uzay girişimciliği diyebileceğimiz Elon Musk’ın kurmuş olduğu SpaceX şirketinde çalışmak isteyen adayların karşılaştığı mülakat sorularını sizler için derledik. 2018 yılında SpaceX’de çalışan stajyerlerin haftada 80 saat  çalıştığı ve saat başı olarak ortalama 22 dolar ücret aldıklarını söyleyebiliriz. Ayrıca stajyerler Mars’a potansiyel olarak insanları götürebilmek için kullanılacak olan roketleri tasarlamaya, meydana getirme ve fırlatma gibi konularda çalışıp şirkete yardımcı oldukları söylenir.


Tabi bu önemli görevleri üstlenmek için birçok stajyer aday başvuruda bulunuyor. Başvurular da sorulacak olan sorular ile elenen adaylar arasında geriye kalan adayları işe alım sürecini başlatıyorlar. Her işe alım sürecinde olduğu gibi SpaceX sürecide bir o kadar heyecanlı.


Başvuru sürecinde stajyerlerle kapsamlı telefon görüşmesi de yapılmaktadır. Bu telefon konuşmasında adaylara kuantum ve fizik mekaniği ile ilgili birtakım sorular sorulup cevaplamalarını beklemektedirler.


SpaceX Stajyer Adaylara Sorduğu Sorular

mulakat-sorulari
  • 32 bit olan bir sistemde bir tam sayının boyutu nedir?

  • Kompozit nedir?

  • Null pointer nedir?

  • Bir tek bağlantılı olan listede bir döngüyü nasıl bulursun?

  • Bir kirişin bir tarafı, bir duvara bağlı ve diğer tarafı serbest olsun. Bir kuvvet uygulanırsa, uygulanan bu kuvvet doğrultusunda neresi kırılır ve kiriş kıran kuvveti belirlemek adına neyi bilmeye ihtiyaç duyarsın?

  • Bakır parçaya dokunan nikel parçasına yüksek akım uyguladığında ne olur?

  • Uzayda bulunan herhangi bir şeyin sıcaklığını nasıl ayarlar ve ana kısıtlayıcı faktörü nedir?

  • SpaceX’e başvuran diğer mühendislerden farklı kılan özelliğin nedir?

  • Diziler ve yığınlar gibi türlerde veri yapısı var. Neden bu türdeki veri yapılarının hepsini yapan bir tane veri yok?


SpaceX ‘in stajyer adaylarının mülakat da karşılaştığı bazı soruları sizler ile paylaştık. Bu sorular zamanla farklılık gösteriyor olacağını belirtelim. SpaceX her geçen gün şirket bünyesi hızla büyüyen şirketler arasında baş göstermektedir. Artık günümüz çağı ile uzaya olan merakın gittikçe artıyor olduğundan SpaceX gibi uzay araştırmaları konusunda dev olan şirketlerde çalışmak birçok gencin hayalleri arasında.


Ayrıca dünyaca ünlü firmaların ilginç mülakat soruları ilginizi çekebilir.