Zihinsel Olarak Güçlü Olmanın Yolları

Zihinsel olarak güçlü olmanın yolları arasında zaman yönetimi de bulunmaktadır. İş hayatında zor kararlar verebilmek için zihinsel olarak da canlı olmak gerekmektedir. Zor zamanları atlatmak için bu dikkat edilmesi gereken bir olgudur.


İş ya da sosyal yaşantıda iyi ve doğru kararlar arasında ilerleyen bir süreç bulunmaktadır. Bunun yanı sıra liderlikte ya da herhangi bir idari işleyişte zihnin canlı tutulması önem taşımaktadır. Duyguları yönetmek, düşünceleri ayarlamak ve koşulları ne olursa olsun olumlu eylemler yapmayı seçmek anlamına gelmektedir. Fakat fiziksel güç ya da zihinsel güç sadece tek başına yeterli gelmemektedir. Bu yüzden ikisinin bir arada gitmesi gereklidir.


Esneme ve Değişim Testi

Dendiğinde önemli birkaç faktör öne çıkmaktadır. Zihinsel olarak güçlü olmanın onlarca yolu bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ana odaklanmaktır. Zaman zaman ortaya çıkan zorluklar esneme ve değişim testi olarak algılanmalıdır. Bu süreçte yapılacak en kötü şey durumu görmezden gelmek veya çözüm geliştirirken ertelemektir.


Enerjinin şimdiki ana odaklanması çok önemlidir. Sahip olunan gücün fark edilmesini sağlamaktır. Bunun yanı sıra zihinsel olarak güçlü olmanın yolları arasında sıkıntının kabullenilmesi ve akabinde kişinin önüne çıkan engelleri aşmasını kolaylaştırmaktadır. Zihinsel güç kişiye bütün engelleri basamak olarak görme yeteneğini de sağlamaktadır.


Zihin Ezgersizleri Yapmak

Zihinsel olarak daha güçlü olmanın yolları arasında akıl geliştirilmesi de bulunmaktadır. Zihin de tıpkı kaslar gibi güç kazanmak için egzersize ihtiyaç duymaktadırlar. Büyüme ve gelişme tutarlı bir iş gerektirmektedir. Zorlanmayan bir zihin yeterince geniş düşünemez. Bunun yanı sıra zihinsel güç her gün yapılan küçük kazanımlarla elde edilebilmektedir. Aynı zamanda dayanıklılık kazanmak için zihinsel dayanıklılığı artırmak için günlük bir görev üstlenmek de gereken şartlar arasındadır.


Zihinsel olarak güçlü olmanın bir diğer yolu ise kişinin kendisine meydan okumasıdır. Kişinin kendisini hafife alması başarıdan uzaklaştırmaktadır. Bunun yanı sıra zihin de kendisini salmaktadır. Zihinsel olarak güçlü olmanın yolları arasında öne çıkan bir diğer nokta ise kişinin önüne çıkan zorluklara olumlu yanıt vermesidir.


Zihinsel yönden güçlü olmanın yolları arasında kişinin kendisiyle konuşması da bulunmaktadır.


Tepki Kontrolü

İnsanlar doğaları gereği her şeyi kontrol altına almaya çalışmaktadırlar. Ancak her şeyi kontrol etmek imkansızdır. Fakat insanların karşılaştıkları zorluklara nasıl tepki vereceği kendi kontrollerindedir. Tepkilerin kontrolü ele geçirildiğindeliderlikteilerlemeler kaydedilebilmektedir.


Zihinsel güçte önemli olan bir diğer nokta ise dikkatli olmaktır. Dikkat, odağın kontrolünü ele geçirmek ve neye dikkat edildiği konusunda ilerlemeanlamına gelmektedir.Duygu, düşünce, inanç, ya da bir dürtüde, farkındalık kişiyi her şeye karşı meraklı, yargılayıcı olmayan, açık ve kabul edilebilir bir tavırla yaklaşıma çağırmaktadır.


Zihinsel olarak güçlü olmanın yolları arasında korkuya yenilmemek de vardır. Dirençli ve zihinsel olarak güçlü olmak, korku ile nasıl başa çıkılacağını bilmek anlamına gelmektedir. Güven korkuyu aşmaktadır.