Yandex Sürücüsüz Araç Geliştirmeleri Yapıyor

Yandex, aktif olarak kullandıkları taksi hizmetini, sürücüsüz araç kullanarak geliştirmeyi hedef almış durumda.

Rusya’nın arama motoru ile tanınmış olan Yandex, üzerinde gelişmeler yaptığı sürücüsüz araç ile kendini göstermiş durumda. Yandex.Taxi hizmeti için ürettikleri ilk sürücüsüz araç’ın gerekli teslerinin daha kısa ve daha iyi analizinin yapılacağı ön görülüyor.

Yandex firmasının belirttiği bilgilere göre aracın gps, navigasyon özellikleri Yandex.Navigator ve Yandex.Maps servislerinden yardım alarak kullandığı söylenilmiştir.

Kendi görüşümüzden bahsedecek olursak aracın çevre görüş sisteminin çok iyi çalıştığını gözlemlemiş bulunduk.

Yandex’in sürücüsüz aracında, izlediğimiz video’da da görebileceğiniz gibi üzerinde Nvidia GTX bir ekran kartı ve Velodyne LiDAR sürücüsüz araç sensörü kullanıldığı görülmektedir. Yandex’in belirttiğine göre şuan için kendi ürettikleri sistemleri kullanmış olsalar da kullanıcıların ulaşabildiği cihazlara yer verdiğini görmüş bulunduk. Diğer bir yandan söylentiye göre Yandex şimdi’den üretici firmalar ile kendi cihazlarını üretmek için gerekli görüşmeleri başlanılmış.

Sürücüsüz otomobili üzerinde gerçekleştirdiği birinci demo’da ki araç Toyota Prius V kullanılmıştır.

Hemen aşağıdaki videoda görebileceğiniz gibi Yandex’in  gayet stabilize bir şekilde çalışmaktadır. Elbette otomobil’in test aşamaları devam edecektir. Ancak Yandex’in aracı, 2018 yılında halka açık olarak test yapılabileceğini planlanılıyor.

Yandex.Taxi’nin Halkla İlişkiler müdürü olan Vladimir Isaev; Trafik yol durumlarını, hız sınırlarını, kapalı yolları ve buna benzer verileri Yandex.Navigator’den sağladığını söylemiştir.

Vladimir Isaev’e göre gelecekteki araçlar üreticileri ile birlikte yapacakları çalışmalar sonrasında sürücüsüz araç sistemini kullanıma sunabilirler, demiştir.