Enerjik Olmak İçin Ne Yapılmalı? Yorgun Hissetmeyi Durdurun!

Enerjik olmak için ne yapılmalı? Problem çözme yaklaşımı nasıl olmalı? Enerjinizin düşük olduğunu hissediyorsanız, yorgun ve mutsuz hissediyorsanız ne yapmalısınız?


Enerjik Olmak İçin Ne Yapılmalı? Yorgun Hissetmeyi Durdurun!

Siz de kendinizi yorgun ve enerjiniz düşük hissediyorsanız önerilerimize bir göz atın.


Duygularınız Canlılığınızı Etkiler

 Daha güçlü, enerjik ve kendinden emin olmanın en iyi yollarından biri, canlılığınızı neyin zorladığını anlamaktır. Yoğun bir günlük program, uyku eksikliği ve yetersiz beslenmenin enerji tükettiği iyi bilinmektedir. Duygusal bir envanter almak önemlidir.


Çatışmalar ve sürekli stres, enerji potansiyelimizi tüketmektedir, bu nedenle mevcut olaylara cevap vermeyi öğrenmek, yapıcı iletişim kurmak ve yoğun pazarlıklar ve stresli durumlardan sonra rahatlamak önemlidir. Bazen, basit bir yürüyüş yapmak veya birkaç hafif egzersiz yapmak, derin nefes almak faydalı olabilir.


Olumlu düşünme ve kendini kabul etmek yeni fırsatlar açar, ilginç insanları çeker ve güçlü bir enerji akışı sağlar. Düşüncelerinizi ve işlerinizi düzenlemek, evinizi ve iş yerinizi gereksiz şeylerden arındırmak önemlidir. Hiçbir şey size uygun ve iyi organize edilmiş bir alandan daha fazla motive edici bir enerji artışı vermez.


Her zaman kendinize zaman ayırın, olumlu olaylara ve duygulara odaklanın, şükran hissedin ve ifade edin. Bunlar, enerjinizi artırmanın vazgeçilmez yollarıdır. Sadece alışkanlık haline getirmek için denemek zorundasınız.


Aşırı Zorlama: Nasıl Savaşabilir ve Üstesinden Gelebilirsiniz?

 Uzun süre çok çalışırsanız, günlük yapılacaklar listeniz uzundur ve dinlenmek için zamanınız yoksa, vücudunuz bir gün onunla başa çıkamayabilir. İş kapasiteniz azalır, yorgun ve bitkin hissedersiniz. Kendine “Daha sonra yapacağım” sözünü vermeye devam edersiniz. Bu noktaya gelmek için kendinizi hırpalamayın. Belki de çok fazla meşgulsunuz ve zamanlamanızı boşaltmanız gerekiyor.


Görev listenizi gözden geçirmeniz çok önemlidir. Belki de bir şeyleri kesmeli ve sadece bugün yapılması gereken işlere konsantre olmalısınız. Sizin için neyin önemli olduğunu önceliklendirmeye çalışın. Başkalarına “hayır” demek, kendiniz için daha fazla zaman ve enerji bulmanıza yardımcı olacaktır.


Birkaç dakika rahat bir pozisyonda dinlenmeniz ve başınıza gelenlerden uzaklaşmanız yararlı olacaktır. Bir gün izin alın, kendinize biraz boş zaman ayırın, spor yapın, eski bir hobiye geri dönün. Kronik yorgunluğunuzun nedenleriyle baş edemiyorsanız, bir doktora danışın.


Motivasyon Nasıl Artırılır ve Eyleme Geçilir?

 Günlük rutin, sıkıcı veya tekrarlayan zihinsel görevler, dikkat dağınıklığı ve fiziksel aktivite ile kişisel başarısızlıklar, duygusal ve fiziksel yorgunluğun yanı sıra azalmış motivasyona yol açabilir. Akşamları yapmak istediğiniz tek şey gizlilik içinde kanepede uzanmak, abur cubur ve şeker yemek, telefonunuzun ekranına bakmak ise ne yapmalısınız?


Böyle bir durumdan şikayetçiyseniz, harekete geçme zamanı! Geliştirmek istediğiniz yaşam alanlarını belirlemek önemlidir. İş, çalışmalar, ilişkiler, sağlık, güzellik, spor veya hobiler olabilir. En zor şey başlıyor. Bu nedenle, görevlerinizi hafta sonuna kadar tamamlamak için küçük adımlara bölmek gerekiyor. Planınızı düzenli olarak bir ay veya daha uzun bir süre boyunca tamamlarsanız, özgüveniniz ve motivasyon seviyeniz önemli ölçüde artacaktır.


Görevlerinize ayak uydurabilmek için, sorumlu olmaya çalışmak faydalıdır. Örneğin, uzun süre egzersiz yapmakta tereddüt ettiyseniz, arkadaşınızdan size katılmasını isteyin. Size güvendiğini bilmek, eğitimi kaçırmayı zorlaştıracağınız anlamına gelir. Zamanla, küçük başarılar bile size kendine saygı, bağlılık ve enerji duygusu getirecektir!


Problemleri Çözmezsek Ne Olur?

 Stres, vücudun tüm kaynaklarını yaşamın zorluklarıyla başa çıkmak için harekete geçirir. Kısa süreli stres yararlıdır çünkü potansiyel olarak tehlikeli durumları yönetmenize, hızlı ve doğru tepki vermenize yardımcı olur.


Bununla birlikte, uzun süre stres altında olmak, vücut sistemlerinizin çoğunun alarma geçirilmesi nedeniyle sizi aşağı sürükleyebilir. Bu, sorun çözülene kadar vücudunuzun gevşemesine izin vermez.


Bazı insanlar zorluklarla uğraşmaktan kaçınırlar ve bu erteleme seçenekleri çözülmemiş sorunlara yol açabilir. Bu vücudun içinde sürekli bir gerginliğe neden olur ve sinirlilik, uykusuzluk, baş ağrısı ve diğer rahatsız edici semptomlarla sonuçlanır, ayrıca bazı hastalıklara (örneğin, hipertansiyon) neden olur. Bunun doğası henüz iyi araştırılmamış olsa da, bazen kanseri geliştirmeyi hızlandırabilir. En iyi seçenek sorunları ortaya çıkar çıkmaz çözmektir.


Biraz planlama ve harekete geçmekle motivasyonunuzu geri kazanabilir, kendinize saygınızı artırabilirsiniz. Enerjik olmak için ne yapılmalı listesimizdeki önerilerle bunu yapabilmeniz için yardımcı olmayı hedefledik. Umarız bu yazımızdan en üstün faydayı sağlarsınız.

İlginizi Çekebilir: İnsanlar Nasıl İkna Edilir?