Flappy Bird Kurucusu Dong Nguyen Başarı Öyküsü

Flappy Bird kurucusu Dong Nguyen akıllı telefonlar için yapmış olduğu bu oyun uygulamasıyla tüm dünyayı kasıp kavurmuştu. Eğlenceli bir ara yüze sahip olan bu oyun bütün dünyayı kasıp kavurmuştu.


Bu oyun 5 Mart 2013 yılında piyasaya sürülmüştü. Ancak oyunda yapılan çok küçük bir düzenleme sonrasında aniden dünyaya yayıldı. Bunun yanı sıra 2014 yılında Amerika ve Çin dahil olmak üzere tüm dünyada en çok indirilen oyunlar arasında yer almayı başardı. Tek kişilik olmasıyla dikkat çeken bu oyun 22 saat sonra yapımcısının dünyanın ilgisine daha fazla katlanamadığını belirterek uygulama marketlerinden kaldırıldı. Bariyerlerin arasından geçmeye çalışan bir kuş ikonuna sahip olan bu oyunun ise kuralı oldukça basitti. Kuşun hiçbir şekilde bir bariyere çarpmaması.Bariyere değen kuş ölüyor ve oyun yeniden başlıyor.


Flappy Bird Kurucusu Dong Nguyen Nasıl Zengin Oldu?

Flappy Bird’in kurucusu Dong Nguyen bu oyunun duyulması sayesinde başarılı bir iş yaşamına sahip oldu.Nguyen’in ailesi günde 1 dolar kazanırken o her gün 50 bin dolar kazandı. Her güne 50 bin dolar daha zengin olarak başladı. Peki, Nguyen bunu nasıl başardı? Gelin Flappy Bird kurucusu Dong Nguyen’in zengin olma serüvenini hep birlikte okuyalım.


Değişen ve gelişen teknoloji farklı para kazandırma araçları da doğurdu. Bunlardan bir tanesi de akıllı cihazlar üzerinden oynanan oyunlar olmuştur. Birçok oyun geliştirici bu oyunlar sayesinde servetlerine servet katmışlardır. Bu oyun geliştiriciler de bildiğimiz iş insanlarının aksine oldukça genç insanlardır. Flappy Bird kurucusu Dong Nguyende bu insanlardan bir tanesi olmuştur. Dong Nguyen öyküsü en ilham veren oyun geliştiricilerden bir tanesi olarak öne çıkmıştır.


Flappy Bird Kurucusu Dong Nguyen Sıradan Bir Yaşama Sahipti

Dong Vietnam’da yaşayan bir gençtir. Bulunduğu ülkenin ekonomik şartlarına göre oldukça fakir ve gelir seviyesi düşük bir ailenin çocuğudur. Dong klasik bir yaşama sahip olan bir gençtir. Okula gider, eve gelir. Bunun yanı sıra bir oyun geliştirme şirketinde staj yapmaktadır. Ancak tahmin edildiği gibi hırslı ya da başarı ölçütlerine uyan bir yaşamı olduğu söylenemez. Oldukça sıradan standartlara sahip olan bir gençti.


Flappy Bird Kurucusu Dong Nguyen Basit Bir Oyun Yaratmak İster

Fakat bir gün Dong Nguyenevde otururkeno dönemler piyasada oldukça popüler olan Angry Birds oyununu düşünür. Nguyen bu oyunun karmaşık olduğunu düşünür. Sonrasında bu oyunun daha basit bir versiyonunu yapmak ister. Bunun için yola koyulan Dong Nguyen önce kodlama öğrenmek gerektiğini düşünür. Bunun için İOS programlama öğrenir. Nguyen öğrendiği şeyleri test etmek amacıyla 3 günde, bir oyun hazırlar.


Bu oyun tüm dünyayı asıp kavuran Flappy Bird olarak kullanıcıların karşısına çıkar. Ancak bu oyun oldukça amatördür. Grafikleri bile özgün değildir. Sonucunda ise bariyerlere çarpmadan ilerlemeye çalışan bir kuş ortaya çıkar. Markete ilk yüklendiğinde bu oyun asla tutmaz. Sonrasında Flappy Bird kurucusu Dong Nguyenbu oyunun kategorisini değiştirir ve kısa sürede oyun bir fenomene dönüşür. Çünkü ilk etapta insanlar dalga geçmek için indirdikleri bu oyundan kendilerini alamazlar. Oyun hala oynanmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilir: Snapchat Kurucularından Evan Spiegel’in Başarı Hikayesi