Apple Kurucusu: Steve Jobs‘ın Başarısı

Günümüz dünyasının en büyük ve en değerli şirketleri arasında yer alan Apple’ın ortaya çıkaran Steve Jobs ‘ın başarısı oldukça ilham vericidir. Steve Jobs, 24 Şubat 1955 yılında  Amerika’da doğdu. Üniversite mezunu olan bir ailenin, evlat edinme istekleri vardı. Bunun üzerine Jobs’ın ailesi onu dünyaya geldikten ortalama 1 hafta sonra Kaliforniya’da bulunan Clara Jobs ve Paul Jobs aile çifti tarafından evlatlık olarak alındı.


Steve Jobs Eğitim Hayatında ki Yaşadıkları

Üniversite yıllarında okul masrafları ailesi tarafından karşılanamıyor hale geldiğinde okulu bırakmak zorunda kaldı. Üniversiteyi bıraktıktan sonra dönemin en iyi kaligrafi derslerinin verildiğini düşündüğü Reed Üniversitesinde kaligrafi dersi almıştı. Dersi öğrenmek adına karar verdi. Almış olduğu dersi üretmeye başlayarak tüm bilgisayarlar için tasarımsal konuda temel olarak kaynak olduğunu ifade eden Jobs şöyle diyor. “Eğer o derse hiç girmemiş olsaydım Mac için çok yönlü olarak yazı karakterlerine veya boşlukları doğru orantı olarak kullanan fontlara sahip olmayacaktı. Windows’da Mac’ten kopyaladığına göre , hiçbir kişisel bilgisayarların bunlara sahip olmayacağı muhtemeldir.” Okulu bırakıp kaligrafi derslerinde almış olduğu eğitim sayesinde, bilgisayarların muhteşem tipografiye sahip olmasının sebebi olarak düşünmüştür.


Steve Jobs ‘ın Başarısı: Apple’ın Kurulma Yönünde ki Adımları

Steve Jobs , üniversite zamanlarından sonra Atari ’de çalışmaya başlamıştı. Devre kartı konusunda pek bilgisi olmayan Jobs, çalıştığı şirkette kartın daha az yer kaplamasını sağlamak için devre üzerinde eksiltilecek her bir yonga için 100$ dolar ödül koymuştu. Bunun üzerine Jobs, devre kartları konusunda iyi bir bilgiye sahip olan arkadaşı Wozniak ile anlaşmış ve ona yaptırması karşılığında alınacak olan ücretin yarısını vermek üzere teklif ederek öneride bulunmuştur. Teklifi kabul eden Wozniak, işi başarmış olup devre eleman sayısını yarı yarıya azaltma başarısını elde etmiştir. Jobs’ın bunun üzerine anlaşmaya uymuş aldığı paranın yarısını Wozniak ‘a vermiştir ama Jobs almış olduğu ücreti 700$ olarak söyleyerek 350$ dolar ödeme yapmıştır ancak işin gerçeği Jobs’ın aldığı para 5000$ ‘dı.


Wozniak ile tecrübe bilgilerini birleştirerek, Jobs’ın kendi garajında Apple I diyerek adlandırdıkları ev bilgisayarlarını toplamaya başlama üzere adım attılar. Daha sonrasında ilerleyen süreçte ekibe Ronald Wayne ‘yi alarak 1976 yılında Apple firmasını kurdular.


Apple II adını verdikleri bilgisayardan sonra yükselişleri hızla arttı. Bundan dolayı, yapılacak olan bilgisayar fuarına katılmışlar ve büyük ilgi toplamışlardı. Artık Apple bu ilginin ardından ilk kitlesel pazarlamada satmış oldukları üründü. Bir süre sonra Apple şirketi artık büyümüş ve CEO’luk görevini başka birine üstlenmesi üzerine vermiştir.


Kendi Şirketinden Ayrıldı

Meteor gibi yükselen Jobs’u ters rüzgarlar karşıladı. Kendi kurmuş olduğu Apple şirketinden yönetim kurulu kararı ile ayrılmak zorunda kalmış ve hakkında gazetelerde Jobs’ın sonu geldiğine yönelik haberler yapılmıştı. Ancak kovulduktan 10 yıl sonra geri çağrıldı. Çünkü şirketin gidiş durumu kötüydü. Bunu düzeltmek için Jobs’a ihtiyaçları vardı.


Steve Jobs ‘ın Aramızdan Ayrılışı

Steve Jobs, Apple şirketini zirveye çıkardığı yıllarda pankreas kanserine yakalanmıştır. 5 Ekim 2011 yılında 56 yaşında hayata gözlerini kapadı. Amerika’lı girişimci olarak anılan Jobs’dan geriye ise günümüz teknoloji şirketleri arasında yer alan büyük bir şirket kaldı.


Steve Jobs ‘ın Elde Ettiği Başarısı

Jobs’ın başarı öyküsü Apple Eylül 2019 yılında 137.000 (137 bin) çalışan sayısına sahipti. 2019 yılı açıklanan habere göre şirket en değerli 10 şirket arasında 3.sırada yer alıp 140.5 milyar $ hisse değerinde.