Sohbet Ederken Bu 3 Kritere Dikkat

Sosyalleşirken en çok yaptığımız şey insanlarla sohbet etmek. Sohbetlerimiz sevdiklerimiz ve daha çok şey paylaştığımız insanlarla daha spesifik konular üzerine olurken ortak paylaşılan konu miktarı azaldıkça daha çok havadan sudan konuşmak üzerine oluyor. Unutmayın ki insanlarla ilk etkileşiminiz çoğunlukla bu havadan sudan sohbetler aracılığıyla olmakta. Bu nedenle bu sohbetlerde dahi dikkat edilmesi gereken noktalar var. Peki, nedir bu noktalar? Sohbet ederken dikkat edilmesi gerekenler?


Sohbet Ederken Dikkat: Sıradan Olmayın

Havadan sudan sohbet etmek demek genel geçer konular üzerinden konuşmak demektir. Yani havadan sudan sohbet ederken illaki o güne ait hava durumu ya da bu sene barajlarda biriken su miktarı üzerine konuşmanız gerekmiyor. Sıradanlıktan çıkın ve genel kültürünüzü konuşturarak güncel konular üzerinden muhatabınızı yormayacak biçimde sohbet etmeye gayret gösterin. Aksi takdirde karşınızdaki kişi sizinle gerçekleştirdiği sohbetten keyif almayacaktır ve aklında kendinize bir yer edinmeniz güçleşecektir.


Sohbet Ederken Dikkat: Duygu Aktarımına Önem Verin

Liderlik vasfı olan ve dikkat çeken karakterler sıradan bir konuyu dahi duygu aktarımını doğru yaparak, sizde alkışlama isteği uyandıracak bir hale getirebilirler. Aslında bir konuşma yaparken, bir sohbet esnasından havadan sudan dahi bahsediyor olsanız bunu öyle güzel ifade etmelisiniz ki, muhatabınıza “Vay be!” dedirtmeyi başarmalısınız. Söz gelimi, gerçekten havadan bahsediyor olsanız dahi insanoğlunun yanlış uygulamaları nedeniyle atmosfere ve dünya iklimine verdiği zararın boyutlarına inceden değinerek ve bu konudaki duygu aktarımını başarılı bir şekilde uygulayarak karşınızdaki kişiyi etkileyebilirsiniz.


Son Olarak Dikkat Edilmesi Gereken: Konuyu Fazla Uzatmayın

Adı üzerinde havadan sudan sohbet ediyorsunuz. Konuyu fazla uzatıp, derinleştirerek karşınızdakine bir anda tüm bilginizi ve hünerlerinizi göstermeye çalışmayın. Bir çok farklı konu üzerinden kısa kısa değinerek geçmek havadan sudan sohbet ettiğiniz kişinin sıkılmasını ve dikkatinin dağılmasını önleyecektir. İlgi çekici konular üzerinden sohbetinizi sürdürdüğünüz sürece sohbetiniz sıkıcı olmaktan uzaklaşacaktır ve muhatabınızın aklına yeni açtığınız konuyla ilgili söyleyecek bir şeyler gelerek onun da heyecanla sohbete dahil olmasını sağlayacaktır. Aksi takdirde sohbetinizin sıradanlaşarak bir süre sonra sıkıcı bir monoloğa, sonrasında ise muhatabını daraltan bir nutuk haline dönüşerek hakkınızda kötü bir izlenim bırakmasına neden olacaktır.

Sohbet ederken dikkat edilmesi gerekenler bu 3 madde ile öne çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Zihinsel Olarak Güçlü Olmanın Yolları