Beden Dili Nasıl Kullanılır?

Beden Dili Nasıl Kullanılır? 

Sözlü olmayan iletişim, özellikle kitleniz neyi arayacağını biliyorsa, insanlara iyi konuşulmuş bir tanıtım veya çabuk elbise duygusundan bile daha hızlı bir şekilde daha fazla bilgi verebilir. Ve daha da önemlisi, sözsüz iletişimi taklit etmek, söylediklerinizi kontrol etmekten daha zordur. Harvard Business Review tarafından yapılan araştırmalar, vücut dilinin hormonlarınızı bile etkileyebileceğini ve bu da kararlarınızı etkileyebileceğini göstermiştir. Bu, şeyleri nasıl söylediğimiz, söylediklerimiz kadar önemli olduğu anlamına gelir. Ama – sizi bilinçaltı ipuçlarından, el hareketlerinden, göz hareketlerinden, duruştan, yüz ifadelerinden ve daha fazlasından koruduk. Vücudunuzun söylediklerini ağzınızdan çıkanlarla senkronize etmeniz gerekir. Hiçbir şey söylemeden kendinizi en iyi nasıl sunacağınız beden dili nasıl kullanılır aşağıda açıklanmıştır:

 Özellikle onlara hitap ederken gözlerine bakın

 İnsanlar gözlerine bakamayan insanlara güvenmiyor – suçluluk veya kaçınma ile güçlü çağrışımları var. En iyi ihtimalle, güven eksikliği olarak görülürsünüz, en kötüsü, dürüst olmadığınızı veya bir şey gizlediğinizi düşünürler. Bunu güçlü bir el sıkışma ile eşleştirin ve toplantı veya görüşme odasına emin adımlarla ilerleyin – çok hızlı değil, çok yavaş değil, omuzlar geriye doğru ve başınızı dik tutun. Ama sürekli bakmayın. Çok çabuk ürpertici olabilir.

 Sandalyede dik oturun

 Eğilmeyin ya da çok geriye ya da öne eğilmeyin. Dirseklerinizi sandalye kollarına veya masaya koyun ve hem ayaklarınızı hem de ellerinizi geniş tutun – yer kaplamak ve güven duymak istiyorsunuz, ancak kibirli görünmek de istemiyorsunuz. Harvard Business School’dan kişisel gelişim uzmanı Amy Cuddy bu duruşlara “güç pozları” diyor. Kollarınızı çaprazlamayın ve omuzlarınızı masada kimin konuştuğuyla hizalayın. Ve ne yaparsanız yapın, telefonunuzu sessiz bir yere koyun ve cebinizde tutun.

 Kıpırdanmayın

 Titiz, çılgın el hareketleri veya gergin diz sendromu istemezsiniz. Tırnaklarınızı ısırmayın, saçlarınızla oynamayın, kaleminizi tıklamayın, not defterinizde doodle yapmayın veya masaya dokunmayın. Ve ara sıra gülümsemeyi deneyin – Duke Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar, görüşmelerde ve toplantılarda çekiciliğinizi artırabildiğini ve refah hissi verebileceğini ve sıcaklık, güven ve samimiyet duyguları sunabileceğini buldu. Aynı araştırma, gülümseyen yüzlerin daha sık hatırlandığını gösterdi – ve böylece daha unutulmaz olacaksınız.

 Kişinin hareketlerini ve ifadelerini ustaca onaylayın / taklit edin

 Bu, başınızı aynı şekilde eğmek ve genellikle aynı hareketleri yansıtmak istediğiniz için zor bir dengedir, ancak incelik anahtardır – Simon Says oynuyor gibi görünmek istemezsiniz. Bu, katılım ve güven duygusunu artırmaya yardımcı olacaktır.

 Bazı notlar alın

 Bu, her ayrıntıyı yazmak ve bir şeyleri kelimeyle kopyalamakla ilgili değildir – dikkatlice dinlemek, anlamlı göz teması sağlamak ve ara sıra dinlediğinizi göstermek için başınıza onay vermek istersiniz.

 Hepimiz beden dilinin güçlü bir mesaj gönderdiğini biliyoruz. Ve bu, insanların bizi nasıl algıladıklarını – seslerimizle değil, bedenlerimizle – kontrol edebileceğimiz anlamına gelir.

Beden dili nasıl kullanılır adlı konuyu okuyanlar, ilginizi çekebilir: İlk İzlenimin İnsanlar Üzerindeki Etkisi