İlk İzlenimin İnsanlar Üzerindeki Etkisi

İlk izlenimin insanlar üzerindeki etkisi oldukça önemlidir ve kişiler hakkında algının oluşmasında oldukça etkilidir. İlk izlenim; bir insanın başka bir insan ile ilke kez karşılaştığı anda, ilk birkaç saniye içerisinde düşündükleri ve hissettiklerinin toplamıdır. Yani bir insan, başka bir insan ile ilk kez karşılaştığındaki ilk saniyeler içinde o kişinin iyi, kötü, güzel, çirkin, güvenilir, güvenilmez ve benzeri gibi olduğuna kanaat getirir. Bu sebeple ilk kez girilen ortamlarda nasıl davranıldığı, ne söylendiği ve hatta nasıl giyinildiği oldukça önemlidir. Bu ilk izlenim sayesinde yaşanacak olan sosyal ilişkilerin temeli atılmaktadır.


İlk izlenim oldukça önemlidir çünkü bu anın bir ikincisi yoktur. Kazanılan ilk izlenimden sonra karşı tarafta oluşan algının kırılması veya değişmesi için zaman gereklidir. Dolayısı ile her zaman için ilk izlenim etkisi unutulmamalı ve davranışlar, sözler buna göre seçilmelidir.


İlk İzlenimde Beden Dilinin Etkisi

Genel olarak ilk izlenimin insanlar üzerindeki etkisi ilk 3 saniye içinde hissedilmektedir. Bu süre insanın kendisini ifade etmesi için oldukça kısadır ve hatta mümkün değildir. Dolayısı ile ilk izlenimde beden dilinin etkisi oldukça büyüktür. Bir insanın bir ortama nasıl girdiği, nasıl oturduğu, tavırları ve benzeri gibi tutumlar, kişiler hakkında kanaat oluşmasında son derece mühimdir.


Daniel Kahneman’a göre insanlar, çocukluk yaşlarından itibaren kendilerince bir kısa yol oluşturmaktadır. Bu kısa yollar sayesinde insanlar, başka insanların bazı özelliklerine bakarak genelleme yapma yoluna giderler. Tüm bu genellemeler her zaman için doğru olmasa da bu, insanların kendi yaşamlarını kolaylaştırmak için bulmuş olduğu bir yoldur.


Kevin Hogan’a göre de; kişilerin sahip oldukları ilk izlenim kararları aslında tek izlenim kararlarıdır. Yani ilk izlenimin insanlar üzerindeki etkisi zaman içerisinde değişşe bile bu oldukça enderdir. Genel olarak insanlar, yaşamlarının devamında da söz konusu kişiler hakkında ilk izlenimde edindiği duygu ve düşünceler ile karar vermektedir. Tüm bunların sonucunda ilk izlenimin önemi ortaya çıkmaktadır.


Beden dili, iletişim bir parçası olduğu için beden dilinin eğitilmesinin büyük bir önemi bulunmaktadır. Nerede nasıl davranılacağını bilmek, kişilerin ilk izlenim konusunda toplumda avantajlı olmasını sağlayacaktır.


Başarılı İlk İzlenim Nasıl Sağlanır?

İlk izlenimin insanlar üzerindeki etkisi nedeniyle insanlar, başka kişiler üzerinde daha iyi bir etki bırakmanın yollarını aramaktadır. Bu girilen yeni bir sosyal çevrede ya da iş görüşmelerinde hayatı kolaylaştırdığı için ve kişilere olumlu katkı sağladığı için tercih edilmektedir. İlk izlenimde olumlu bir etki bırakılması ve olumlu düşüncelerin hakkim olması için tavsiye edilenler şunlardır:

  • Girilecek yeni ortam için hazırlık yapın
  • Prezentabl görünmeye önem verin
  • Saygılı ve nazik olun
  • Özgüvenli bir duruş sergileyin
  • İyi bir dinleyici olun
  • Doğal davranın
  • Güven verici olun

İlginizi Çekebilir: Günlük Hayatta Nezaket ve Görgü Kuralları