Hızlı Düşünme Sanatı

Hepimiz zaman zaman hızlı düşünmek istemişizdir. Kimi zaman bunun gelişemeyeceğini düşünürüz ancak, bu özellik geliştirilebilir. Bazı bilimsel çalışmalar sonucunda elde edilen tekniklere göre hızlı düşünmemizi sağlayabiliriz.

Hızlı düşünme sanatı, tüm durum ve koşulları mümkün olan en kısa sürede değerlendirip, dönüt vermektir. Böylelikle çok daha hızlı gözlem gücüne sahip insanlar olup biteni saniyeler içerisinde kararlaştırıp net bir sonuca ulaşırlar.


Bol Bol Konuşun

Konuştuğumuz sırada beynimizdeki konuşma merkezimize bağlı olarak kelimeleri oluşturabilmek adına arka planda daha çok düşünürüz. Çevrenizdeki insanlarla bol bol konuşmaya özen gösteriniz, böylelikle doğal bir şekilde düşüncelerinizi hızlandırmak için pratik yapmış olursunuz.


Aynı Anda Başka İşlerle Uğraşmayın

Herhangi bir konu üzerinde tam olarak odaklandığınızda performansınız maksimum düzeyde olur, ancak birden fazla işler ile aynı anda uğraşırsanız beyniniz konular arası geçiş yaparken performans düşüklüğü yaşarsınız. Buna bağlı olarakta düşünceleriniz sırasında kopukluklar meydana gelir. Bu nedenle aynı anda başka işlerle uğraşmak yerine tek bir işe odaklanmanız maksimum performansı sergilemenize yardımcı olacaktır.


Zamana Meydan Okuyun

Bir işe belirli bir zaman ayırmanız, kendinizi sınırlandırdığınız için düşünmeye beyninizi zorlarsınız. Böylelikle çok daha hızlı düşünür, en kısa sürede sonuca ulaşırsınız.


Spor Yapın

Yapılan bilimsel çalışmalara göre spor yapmanın, konsantrasyonu arttırdığı ve hafızayı güçlendirdiği belirtiliyor. Yapılan bu etkinlikler ile birlikte sözel ve sayısal işleme yeteneklerinin hızlanmasında en büyük etkileri olan koşu yapmak, bisiklet sürmek, yüzmenin etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Resim Kaynak: freepik.com