Girişimcinin Fikirlerinde Çevrenin Etkisi

Girişimcilerin ortaya koydukları fikirlerde alacak oldukları en büyük destek ailelerinden geçer. Bu destek maddi anlamda değil , manevi anlamındadır. Girişimciler kendilerinde manevi bir destek ararlar. Aradıkları bu destek , onlar için çok önemli bir role sahiptir. Sadece aile ile sınırlı kalmayıp , yakın arkadaş çevresinin de aradıkları bu desteği onlarda da görmek isterler.

Gelelim ortaya koyulan , girişim fikirlerinin çevrenizin üzerinde oluşabilecek etkilerine ;

Çevrenizdekilerin karşısına çıkıp , düşündüğünüz bu fikiri açıklarken heyecana kapılabiliriz. Bu heyecanın en büyük nedeni ise , verecek oldukları tepkilerin ne yönde olabileceğini tahmin ediyor veya etmiyor olmamızdan kaynaklanır.

Aile hayatınız da oluşabilecek olumlu ve olumsuz etkiler,

Fikrinize saygı duyarak , sizleri destekleyebilirler , ki buda her girişimcinin istediği mutlak sonuçtur. Bu sonuca ulaşan girişimciler , aldıkları manevi destek ile kendilerinde büyük bir olumlu etki yaratır. Bu sayede , kendilerinde büyük ölçüde güven duyarlar.

Maalesef bazen sonuç bu şekilde olmayabilir. Gelelim olumsuz duruma ;

Tekrar şu açıkladığınız fikri ele alalım , bu sefer olumsuz karşılanma durumundan olaya bakalım. Fikrinizi açıkladınız. Açıkladığınız bu fikir üzerine bir yanıt bekliyorsunuz ve bu yanıt sizleri destekleyici olarak gelmesini istiyor ve düşünüyorsunuz. Siz bunları hayal ederken gelen yanıt, fikrinizi olumsuz bir şekilde eleştirede bulunma , desteklememe , fikrinize karşı küçümseme ve buna benzer birçok olumsuz yanıt dönüşü alabilirsiniz.

Aldığınız bu olumsuz düşünceler sonucu , bir hayal kırıklığına uğrama süreciniz başlar ve bu gayet normaldir. Bu süreçte kendi içinize kapılır ne yapacak olduğunuzu düşünürsünüz. Bu düşünmeler sizleri hüzünlü bir zaman dilimine götürür. Kendinizi bu süreçte hızlıca toparlamanız gerekecek , evet kolay olmayacak ama bunu yapmalısınız . Sahip olduğunuz girişim fikiri sayesinde , nelere ulaşabileceğini , neler yapabileceğini hayal ederek kendinizi motive edin.

Şimdi de arkadaşlarınız tarafında gelecek olumlu ve olumsuz etkilere,

En çok ihtimali yüksek olan olumsuz tepkiler , boş işler , uğraşma bu işlerle, saçmala öyle birşey olurmu ve yine buna benzer bir sürü olumsuz düşünceler bu süreçte karşınıza çıkacaktır. Çıkan bu olumsuzluk sonucu sizlerde oluşacak en büyük etki hayal kırıklığıdır.

Olumlu etkilere değinecek olursak , arkanız da arkadaşlarınızın olduğunu bilmek sizlere cesaret verecektir. Bu cesaret doğrultusunda daha hızlı adımlar atıyor olabilirsiniz.

Yaşayacak olduğunuz bu süreçlerde ki olumsuzluk , pek çok girişmcinin çevresinde gerçekleşmiştir. Fikrinizin doğru olduğuna inanıyorsanız , bu olumsuz yorumlara kendinizi yormayın ve üzmeyin. Sizler birşeyleri başardığınız da ancak fikirlerinize karşı olanları , yanınız da görüyor olacağınız olası ihtimaller arasındadır 🙂