Girişimci de Olması Gereken 5 Temel Özellik

Her girişimci kendine güven duymalı ve bu güveni karşı tarafa da hissettirebilmelidir.Geri adım atmaktan korkmamalı ve yeniden başlama gücüne sahip olmalıdır.Elde ettiği sonuçları kendine uygun şekilde değerlendirmelidir.Cesaretli ve iyimser olmalıdır.Girişimci ruhunu ortaya koymalı ve kendinin farkında olmalıdır.

Her girişimcide bulunması gereken 5 temel özelliği şu şekilde sıralandırabiliriz:

1-İleri Görüşlülük

Bugün elindeki imkanlar ile gelecek için hareket etmelidirler.İleri zamanlarının trendlerini bugünden görmelidirler.Günümüzde ihtiyaç duyulmayan fakat gelecekte ihtiyaç duyulacak konular hakkında çözüm olacak projeler üretmelidir.

2-Motivasyon

Bir girişimci motivasyonunu düşürdüğü zaman başarısızlığa da yaklaşmış olur.Bu oldukça zordur çünkü girişimcilikte belirli bir maaş almıyorsunuz tek başınasınız bu nedenle motivasyonu kendi kendinize vermelisiniz.

3-Özgüven

Girişimcilikte özgüven oldukça önemlidir.Özgüveni olmayan biri riskleri göze alamayacaktır.Özgüveniniz eksik olduğu için bazı riskleri göze alamayacaksınız ve belki de elinizde ki fırsatları kaçıracaksınız.

4-Planlı Çalışmak

Yaptığınız işi belli bir plan program içinde yapmanız sizi başarıya bir o kadar daha yaklaştıracaktır.Planlı çalışarak her hangi atladığımız bir şeyin olup olmadığını farkına varmamıza da yardımcı olur.

5-Azimli Olmak

Azim başarımızı güçlendirecek bir unsurdur.Zorluklar karşısında azimli bir şekilde devam etmelisiniz.