Analitik Zekayı Geliştirme Yöntemleri

Analitik zeka, bir problemi çözebilmek amacıyla edinilen bilgileri ayrıştırarak ve problemleri oluşturan durumları değerlendirerek sonucuna ulaşmak için yürütülen algoritmadır.

Bu bağlamda gerek sosyal anlamda gerek mesleki hayatınızda çokça ihtiyaç duyabileceğiniz bir düşünme biçimidir. Bu düşünme biçimini geliştirmenin bazı yöntemleri bulunmaktadır. Ancak bunları düzenli olarak uyguladığınızda, beyniniz daha çok çalışacak ve gelişecektir.

Aşağıda bazı analitik zekanızı kuvvetlendirmek için uygulayabileceğiniz yöntemler listelenmiştir.


Kitap Okuyun

Kitap okuyarak ufkunuzu genişletebilir, bilgi birimizi ve genel kültürünüzü arttırabilirsiniz. Böylelikle herhangi bir durumda olayları daha iyi gözlemleyerek daha iyi çözümler sunabilir farklı bakış açılarıyla değerlendirebilmenize yardımcı olur. Mümkünse kitap bitirdikten sonra özetini çıkarın. Böylelikle hafızanızı kullanarak ve yorumunuz ile birlikte kitaptaki anlatılanların hepsinin nasıl analiz ettiğinizi kendinize gösterebilirsiniz.

Sorgulayın

Öğrenilen her bilgiyi olduğu gibi kabul etmemek, bilginin oluş şeklini, ilerleyişini analiz etmek nedenlerini öğrenmek sorgulama yeteneğinizi önemli derecede güçlendirecektir. Oluşabilecek herhangi bir durumda çıkabilecek tüm sonuçları analiz etmek önceden tahmin edebilmek gibi yeteneklerinizi güçlendirecektir.

Ayrıntılı Düşünün

Herkesin göremediği şeyleri görebilmek çok önemlidir. Ayrıntılara dikkat etmek analitik zekanızın gelişiminde oldukça etkili yöntemdir. Örnek vermek gerekirse sonuçta bir küp görmeniz gerekirse her yüzünün aynı olduğunu bilsenizde önüne, arkasına, sağına soluna ve aşağısına yukarısına bakmanız önemlidir. Her bir yerinden farklı sonuçlar çıkabilir, farklı bakış açısıyla bakmak için önemli bir husustur.

Matematiksel Denklemlerle Uğraşın

Matematiksel ifadelerle uğraşmak, analitik zekanızı geliştirmek için en çok bilinen yöntemlerden biridir. Denklemlerde bazı ifadeler verilerek ve bunları kullanarak bilinmeyenleri bulmaya çalışmak, istenilen ifadeyi rahatlıkla görebilmek için bol bol pratik yapmak gerekir. Böylelikle analitik zekanız her seferinde biraz daha gelişerek sıradaki denklemler size daha kolay gelecektir. Bunun sebebi denklemlerde istenilen durum ne kadar gizlenmeye çalışılsada istenileni bildiğiniz için çözüme ulaşmakta bir o kadar basit olacaktır.

Zeka Oyunları Oynayın

Özellikle strateji oyunlarında satranç, analitik zekanızı geliştirmek için en yaygın oyundur. Satranç’ta oyuna başladıktan sonra rakibinizin sizin yapacağınız hamleye göre adımlarını düzenlemesi, düzenlediği adımlarını tahmin edip onu bloke etmeye çalışmanız çok ciddi bir zeka oyunudur. Belirli teknikleride bilerek oynayabileceği tüm durumları değerlendirip süprizlere yer açmadığınız sürece oyunu kazanmamanız için hiç bir sebep yok.

Öğrenin

Öğrenilen her bilgi, beyninizdeki diğer benzer bilgilerle eşleştirilir böylelikle yeni nöronlar oluşur. Bu durum ise zihninizi çok daha canlı tutar. Bunun için sürekli araştırma yapıp, düzenli olarak blog yazılarını takip edip, ilgi alanlarınız olan eğitimlere katılmanızı tavsiye ediyoruz. Böylelikle her yeni bilginin ardından daha çok tecrübe edinerek bakış açınızı, edilinen bilgileri değerlendirme ve gözlemleme yeteneğinizi geliştirmiş olursunuz.


Günümüzde bir çok meslek grubunda şirketler analitik düşünebilme yetkinliğini aramaktadırlar. Bu nedenle analitik düşünmenizi geliştirebilmek hem günlük hayatınızda, hemde iş hayatınızda oldukça önemli bir yere sahiptir. Oluşan herhangi bir problemlerde daha pratik bir şekilde çözüm sunabilirsiniz.