Girişimcilikte Sosyal Medya Gücünün Önemi

Girişimcilikte sosyal medya önemi oldukça kuvvetli ve dengeleri değiştiren bir unsurdur. Sosyal medya değişen ve gelişen dünyada öne çıkan bir olgudur. Artık tanınırlık gazete, televizyon ve dergi ilanlarından alınarak sosyal medyaya verilmiştir.


Sosyal medya yeni popüler olmaya başladığı dönemlerde bu kadar büyüyeceği asla öngörülmemekteydi. Dumanla haberleşen insanoğlu aradan geçen binlerce yıl sonra sosyal medyayla tanıştı. Bu sayede hem tanınırlıkları arttı hem de bunu bir gelir kapısına da dönüştürdüler. Birçok şirket kendisini günümüzde sıradan bir ilan vermek yerine sosyal medyanın kollarına bırakmıştır.


Sosyal Medya ile Tek Tıkla Ulaşma İmkânı

Girişimcilikte sosyal medya önemi günümüzde öne çıkmaktadır. İnsanlara ulaşmanın en kolay yolu olarak görülmektedir. Çünkü sosyal medya günümüz koşullarına göre kendisini revize etmektedir. Bunun yanı sıra ilgi alanları algoritmasının kullanılmasıyla da direkt olarak hedefe ulaşma imkânı sunmaktadır. Hal böyle olunca da girişimcilik kavramında da sosyal medyanın gücü yadsınamaz bir hal aldı.


Girişiminin duyulmasını isteyen bir girişimci sosyal medya reklamları sayesinde anlık olarak binlerce görüntüleme ve geri bildirim alabilmektedirler. Özellikle bazı uygulamalarda kullanım seçeneği olarak geliştiriciler tarafından sunulan canlı yayın özelliği de insanların ilgi alanlarına yaklaşmasını kolaylaştırarak yerel ve resmi olmayan bir bağ oluşturmaktadır.


Sosyal Medya İletişimi Kolaylaştırıyor

Özellikle Türk topraklarında kuvvetli olan feodal anlayış nedeniyle insanlar ulaşılabilir ve iletişime geçilebilir markaları tercih etmektedirler. Bu nedenle sosyal medyanın gücü bir kez daha kendisini ortaya koyabilmektedir. Bunun yanı sıra sosyal medyanın dünyada da yeri oldukça büyüktür. Girişimcilikte sosyal medya önemi ve gücünün farkına varan girişimciler de sosyal medyayı etkin kullanarak bu pastadan pay alabilmektedirler. Girişimciler için sosyal medyayı etkin kullanmanın birçok yolu bulunmaktadır.


Sosyal medya yönetiminde başarılı olmak isteyen bir girişimci öncelikli olarak geliştirdiği ürün ya da hizmet için bir tanıtım sayfası oluşturmalıdırlar. Bu tanıtım sayfasında girişimcinin sunmuş olduğu hizmet, hedef kitle ve hangi probleme ilişkin bir çözüm olduğunu belirtmelidirler. Böylelikle potansiyel müşteriler web sayfasına çekilebilmektedirler. Aynı zamanda girişimciler e-posta hesaplarını bu web sayfalarında birbirine bağlayarak etkili bir veri tabanı oluşturulabilmektedir.


Girişimcilikte Sosyal Medya Önemi Ve Özgün İçerik Üretimi

Girişimciler, sosyal medyayı aktif kullanan kişilerle iletişime geçmelidirler. Bu sayede potansiyel müşterilere ve sektör uzmanlarından sosyal medyayı takip edenlerle bağlantı kurabilmektedirler. Girişimcilikte sosyal medya önemi birkaç konu özelinde dikkat çekmektedir. Bir diğer geri dönüş alma yöntemi ise girişimcilerin ürün hakkında açık uçlu sorular sormasıdır.


Bu sayede oldukça etkili geri dönüşler alınabilmektedir. Sosyal medya üzerinden fikir alışverişi yapmak ürünü daha başarılı hale getirmektedir.Girişimciler blog yazarlarını da dikkate almalıdırlar. Belli bir kitleyi hedef alan girişimler için blog yazarlarına mutlaka ürün hakkında yazılar yazdırılmalıdır. Öncelikli olarak burada dikkat çeken nokta ise hitap ettiğiniz kitlenin hangi blog yazarlarını takip ediyor olduklarıdır.


Aynı zamanda bir girişimci, girişimini piyasaya sürmeden önce belli başlı çalışmalar yapmalıdır. Bu çalışmalardan bir tanesi de takipçi kitlesinin artırılmasıdır. Bu tarz işlerde çevre ne kadar genişse tanınırlık da o kadar artmaktadır. Bunun yanı sıra güçlü ve kaliteli içerik oluşturmak güçlü bir pazarlama taktiğidir. Düzenli ve SEO kurallarına uygun yazılar oluşturmak görünürlüğü artırırken girişimcinin sunmuş olduğu ürünün öne çıkmasını sağlamaktadır. Burada en dikkat edilmesi gereken nokta ise yüzde yüz özgün içerikler olmasıdır.