Girişimci Fikirler Nasıl Ortaya Çıkar

Girişimci fikirler nasıl ortaya çıkar sorusunun kesin ve net bir cevabı bulunmamaktadır. Her girişim hareketinin kendine özel bir hikayesi vardır ve dolayısı ile girişimcilik hareketinin bir formülü bulunmamaktadır. Girişimci fikirler her zaman için ortaya çıkan zamanın ötesinde özelliklere sahiptir ve girişimciler, sıradan insanlara göre daha fazla cesarete sahiptir. Dolayısı ile girişimci bir fikrin ortaya çıkabilmesi için öncelikle cesur olunması ve adım atmaktan korkulmaması gerekmektedir.


Her başarılı firmanın temelinde yaratıcı fikirler bulunmaktadır. Bazı fikirler aslında her insanın aklına gelebilecek kadar basit fikirlerdir. Bununla birlikte bazı fikirler de o kadar yaratıcıdır ki, bi fikrin bir kişi tarafından nasıl akıl edilebildiği oldukça merak uyandırır. Sonuç olarak her girişimci fikrin ortaya çıkışında farklı dinamik ve etkenlerin olması söz konusudur. Ancak büyük fikirlerin ortaya çıkması tepeden inme olarak gerçekleşmemektedir. Bu noktada girişimci fikirler nasıl ortaya çıkar sorusu sorulmaktadır. Bunun anlaşılabilmesi için geçmişteki başarı hikâyelerinden ilham alınması gerekmektedir. Bu fikirlerin çoğunlukla karşılaşılan problemlerden, bilinçaltından ve tutkulardan ortaya çıktığı görülmektedir.


Eksiklik Olan Alanlara ve Problemlere Odaklanın

En başarılı girişimcilik fikirleri, yaşanılan problemler sonucunda ve hissedilen eksikliklerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Çünkü bu durumlar, girişimcilik sergilenebilmesi için uygun koşullardır. Herhangi bir alanda eksiklik yaşanması durumunda, bu eksikliğin giderilmesine yönelik faaliyetler kazanç elde edilmesine olanak tanımaktadır. Dolayısı ile girişimci fikirler nasıl ortaya çıkar sorusu cevap bulmaktadır.


Yaşanan problemler ve eksiklikler durumunda ürün ya da hizmete olan talep fazla olacağı için söz konusu girişim de başarıya ulaşacaktır. İnsanlar bu ürün ya da hizmete para ödeyecektir. Çünkü sıradan durumlarda, sıradan ürün ya da hizmetlere yoğun taleplerin söz konusu olması pek olası değildir.


Alan Belirlemesi Yapın

Girişimcilik fikrinin en az kendisi kadar bu fikrin hangi alanda, ne kadar geniş bir kitle üzerinde olacağı, hangi konumda, hangi kişilere yarar sağlayacağı da oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bu sebeple girişimcilik fikri peşinde olan kişilerin çok iyi bir analiz yapabilmesi için iyi bir gözlemci olması gerekmektedir. İyi gözlem ile birlikte iyi bir dinleyici de olunmalıdır.


Bir alanda yaşanan sorunun ve eksikliğin ortaya konulabilmesi için araştırma yapmakta fayda bulunmaktadır. Yapılacak olan kamuoyu araştırmaları bu noktada oldukça belirleyicidir. Fakat bu araştırmanın gerekirse bölge bölge yapılması gerekir. Çünkü bir alanda sorun teşkil eden bir durum, başka bir alan için sorun olmayabilir. Dolayısı ile girişimci fikirler belirli ve gerekli alanlara yönelik olarak ortaya konmalıdır.


Orjinal Girişimci Fikir Arayışında Olmayın

Orjinal girişimci fikirleri ortaya koymak değerlidir fakat her zaman için başarıya ulaşmış olan girişimci fikirler, orjinallik özelliği taşımamaktadır. Bazen de başarıya ulaşan girişimci fikirler oldukça sıradan, basit ve herkesin aklına gelebilecek özellikte olabilmektedir. Bu nedenle bir girişimde bulunabilmek için her zaman orjinal fikir arayışının peşinden gidilmemelidir. Orjinal girişimci fikirler peşinde koşmak, genç ve yeni girişimcilerin düştüğü en büyük hatalardan biridir.

İlginizi Çekebilir: İnovasyon Nedir? İnovasyon Neden Önemlidir?