İşletmenizi Büyütmek İçin Eric Yuan’dan Tavsiyeler

Video konferans platformu olan Zoom’un büyüme hikayesinde kurucusu Eric Yuan’ın şirketi kurma sürecinde bir çok zorluklar yaşadığı bilinmektedir. Yuan’ın şirketinde 2011 yılından itibaren başlaması ile birlikte 2 binden fazla çalışanı, geliri milyon dolar üzerinde olmakla beraber şirket değerinin çok yüksek miktarlara ulaşmış durumdadır.

Hayallerini Takip Eden Girişimcinin Başarı Öyküsü: Zoom

Risk Alın

Cisco, Webex’i satın aldıktan sonra Yuan’ın kariyerinde yükseliş olması ile beraber altında çalışan yüzlerce çalışanı yönetti, iyi düzeyde bir maaş alıyordu. Ancak video konferans sistemleri üzerinde çok daha iyi bir yazılım üretebileceğini düşünüyordu. Eğer risk almasaydı belki günümüzde bu kadar değerli bir şirket olmayabilirdi. Risk almasaydı kaybedeceği çok şey olabilidi.

Yuan’ın hedefi, rakip yazılımlara kıyasla müşterilerin en mutlu olmasını sağlamak en önemli düşüncesiydi. Amaç belli olduğunda hedefe ulaşmak daha kolay olacağını biliyordu.

Yalnız Çalışın

Başarılı bir video konferans yazılımı olan Zoom’u işletmek için yeterli bir teknik bilgiye sahip olması ile birlikte projesine yalnız başına kurdu. Eğer yalnız olmasaydı hızlı bir şekilde büyümeyebilirdi.

Herhangi bir projeye yeni başlamak, yalnızca sizin kurucu olmanız çok daha hızlı hareket etmenizi sağlayacaktır. Zorlu rakiplere karşı, hız ve çevikliği en üst düzeyde tutabilmek için tek bir kişinin olması dahada hızlı kararlar alınmasını sağlar.

Alanınızda Uzman Olun

Eric Yuan, Zoom’u sıfırdan kendisinin kurmasıyla birlikte, daha öncede Webex’te tecrübesi olması sayesinde uzmanlığını kazanmış oldu. Yuan, kazandığı tecrübelerde Webex’in alanında sıfırdan zirveye kadar çıkıp Cisco’ya satılıncaya kadar geçen süreçte şirketin iniş çıkışlarını bilen, müşterilerin ne istediklerini, nasıl geliştirilmeye devam edebileceğini bilen biriydi.

Alanındaki tecrübesiyle Zoom’da nasıl bir yol izleyeceğini iyi biliyordu, müşterilerin ne istediğini, müşteri kitlesini nasıl yönetebileceğini ve en önemlisi platform alt yapısını nasıl yönetebileceği konusunda tecrübeliydi. Bu nedenle projeyi geliştirme aşamasındaki bir çok engelleri çok daha kolay bir şekilde aşabildi.

Müşterilerinizi Önemseyin

Zoom’un son zamanlarda çok hızlı bir şekilde büyümesinin en büyük nedeni, Yuan’ın müşterilerine karşı çok ilgili, onların düşünce ve fikirlerine önem vermesidir. Bir çok yeni girişimciler, kampanyalar, sosyal medyada reklamlar gibi işlere yani pazarlamaya odaklanıyorlar. Ancak elinizdeki mevcut müşterilere odaklanmak sizin elinizdeki en büyük stratejinizdir. Müşteri deneyimleri mevcut sisteminizin gelişmesinde büyük rol alırlar.

Vazgeçmeyin, Tutkulu olun

Zoom’un kurulmasından sonra Yuan bir çok sorunlarla karşılaştı, gerek kodlama sırasında gerek alt yapı sorunları gerekse finansal sorunlar. Ancak Yuan, ekibini toplayarak çok iyi bir takım çalışması yürüterek sosyal medya mecralarında işini son derece tutkuyla yapan arkadaşlarıyla bir çok yardıma ihtiyacı olan, mutsuz müşterilere ulaşmaya başardılar.

Yuan’ın en önemli özelliği tutkusunun para değil, mutlu ettiği müşteriler olmasıdır. Bu tutkusunu doğru bir şekilde kullanarak mutsuz, sürekli sorunlarla uğraşan müşterilerinin sorunlarını gidermek için çok çaba sarf etmiştir.

Eric Yuan’ın yukarıda Zoom’un gelişmesinde önemli olarak gördükleri yukarıda paylaşılmıştır.