Özgüvenli Olmanın İpuçları

Özgüven her şeyin temelidir. Farklı becerileriniz var ama özgüveniniz yoksa bu becerilerinizi ne kadar kullanabilirsiniz? Kendinize saygınız olduğunda, pozitiflik ve cesaretle güçlendiğinizde, karşılaşabileceğiniz herhangi bir zorluğun kolayca üstesinden gelebilirsiniz. Bu makale, tam potansiyelinizin kilidini açmak için basit hatalarınızın üstesinden gelmenize yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Özgüvenli olmanın ipuçları adım adım sıralanmıştır.

Her Zaman Her Yerde Özgüvenli Olmanın İpuçları

Özgüven seviyenizi etkileyen şeyler vardır. Genleriniz, beyninizdeki nöral kimyasalların dengesini, çevrenizi ve beraberinde getirdiği sosyal baskıları ve günlük olarak yaptığınız seçimleri etkiler. Özgüven oluşturmada, günlük yaşamımızda yapılan seçimlerin de bir rolü vardır. Bir çalışma, düşüncelerimizi kontrol edebildiğimizi, dolayısıyla özgüven oluşturma gücümüzün olduğunu göstermiştir. Özgüvenli olmanın ipuçlarını hep birlikte inceleyelim.

Müzikle Ruhunuzu Besleyin

Müzik dinlemek size güç hissi verebilir. Müzik ruh halinizi yükseltebilir. Müziğin, bitkilerin büyümesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Kendinizi motive edebilir ve güven oluşturmanıza yardımcı olabilirsiniz. Bunun için sizi iyi hissettiren bir müzik türü seçin. Müziği ve sözleri enerjinizi düşürecek, olumsuzluğa sürükleyecek şarkıları tercih etmemek önemlidir

İyileştirme Yeteneğinize Güvenin

Düşüncelerinizde esnek olun. Sabit bir zihniyete sahip olmak ve güveninizi geliştiremeyeceğinizi düşünmek size yardımcı olmayacaktır. Bu şekilde özgüven oluşturamazsınız. Bunun yerine, zorlukları büyüme fırsatları olarak gören esnek bir zihniyete sahip olun. Büyüme zihniyetine sahip olan insanlar, zorluklarla karşılaştıklarında daha başarılı olduklarını kanıtladılar. Başarılı olacağınıza ve kendinizi geliştirebileceğinize inanın.

Bazen Başarısız Olabileceğinizi Kabul Edin

Yüzleşin! Bazen başarısız olabilirsiniz, bunu hepimiz yaşarız. Joanne Rowling, Harry Potter’ı kabul ettiremeden önce 12 farklı yayıncı tarafından reddedildi; Wright kardeşlerin, uçak denemesinde başarılı olmadan önce birçok başarısız girişimleri olmuştu. Başarız olduğunuzda ümitsizliğe kapılıp vazgeçek yerine, çalışmaya devam edin ve yeniden deneyin.

Kendinizi Başkalarıyla Karşılaştırmayı Bırakın

Bir noktada herkes, bir başkasının başarılarından kaynaklanan yetersizlik hissine kapılır. Kendiniz olun. Kendine güven inşa etmek için neye sahip olduğunuzu takdir etmeyi öğrenin.

Kendinizi kimseyle kıyaslamak zorunda değilsiniz. Kimseyle rekabet etmiyorsunuz, kimsenin üzerinde değilsiniz ve hiç kimsenin altında değilsiniz. Yeterince iyisiniz. Sadece kendinizi geçmek için yarışın yani kendinizi daha iyi noktaya getirmek için çalışın.

Olumlamaları Kullanın

Sadece iyi hissetmenizi sağlayan özelliklerinizi sıralayın. Kendinize şunları söyleyebilirsiniz:

  •      Ben yetenekli bir sanatçıyım
  •      Ben güçlüyüm, kibarım
  •      Yetenekliyim
  •      Müthişim
  •      Ben değerliyim

Olumsuzluklara değil, olumlu özelliklerinize odaklanın. Herkesin iyi olduğu  bir şey vardır. Olmadıklarınızı değil olduklarınızı düşünün ve ne kadar değerli olduğunuzu bir kez daha hatırlayın.

Pozitiflik İle Kendinizi Geliştirin

Olumlu düşünceleri özellikle kendinizi negatif hissettiğiniz zaman düşünün. Kötü hissettiğiniz zamanlarda kendinizle ve hayatla ilgili olumlu düşüncelere odaklanın ve enerjinizi yükseltin. Negatif düşünceler enerjinizi ve kendinize olan güveninizi düşürür. Kendinize hayatın kolay ve mutluluk verici bir deneyim olduğunu söyleyin. Özgüveninizi artıran kitapları okuyun. Komik ve ilham verici videoları izleyin. Kendinizi kötü hissettiren insanlarla değil, destekleyici insanlarla kendinizi kuşatın. Kendine güveni inşa etmek için, kendinizle ilgili olumlu bir fikre sahip olmanız gerekir.

Geçmiş Başarılarınızı Listeleyin

Başarınızın ışığında dolaşın. Başarılarınızı kutlayın. Bugüne kadar yaptıklarınızı ve başarılı olduğunuz şeyleri hatırlayın ve bunun için kendinizi tebrik edin.

Tutkunuzu Bulun

Gücünüzü ve yeteneklerinizi bilin. İyi yaptığınız ve yetenekli olduğunuz bir hobiniz olsun. Kendine güven oluşturmak ve karakterinize sadık kalmak için bunu kullanın.

Başkalarına İyi Davranın

Güzel ol ve başkalarına güzel bak. Her zaman karşınızdaki insanı kendisi hakkında iyi hissettirin. Bu, başkalarına ve kendinize verebileceğiniz en büyük armağandır. Başkalarını sevmek kendinizi sevmenizi sağlar, böylece kendine güveninizi yaratırsınız.

İlginizi çekebilir: İletişim Olmasaydı Ne Olurdu?


Herkes özgüvenini geliştirebilir. Güçlü ve kendinizden emin görünmelisiniz. Dik durun ve kendiniz olun. Eğer kendine güven oluşturmaya kararlıysanız, diğerlerinden daha fazla çalışmanız gerekebilir. Ancak zamanla sonuca varacaksınız. Güveninizi bir kez kurduktan sonra zevk alırsınız. Bu hissi zihninize geri getirin ve kendinize bunun kontrol edebileceğiniz bir durum olduğunu hatırlatın.

Hepimiz daha iyi şeyler için değişebiliriz. Yapmanız gereken, neyin üzerinde takılmayı bırakmalı ve neye odaklanmaya başlamanız gerektiğini bulmaktır. Ne kadar zorluklar olursa olsun, özgüven ile başarılı olmak mümkündür. Bir şeyi başarabileceğinize olan inancınıza sahip çıkın. Bu hayatı değiştiren özgüvenli olmanın ipuçları, her gün pratik yaptığınız takdirde hayatınızda birçok şeyi değiştirecektir.