Girişimcilerden Motive Verici Sözler

İnsan psikolojisi duyduğu olumlu cümlelere inanmaya meyillidir. Bu nedenle kişiye söylenecek motive edici, olumlu sözler kişinin davranışları ve kararları üzerinde etkili olur. Özellikle sıfırdan başlayarak yüksek kariyerlere ulaşarak servet sahibi olan girişimcilerin söylemiş oldukları sözler gençler ve girişimci olmaya çalışanlar üzerinde oldukça olumlu yönde etkiler bırakır. Kendilerine hedef olarak aldıkları, yaptıkları işleri hayranlıkla takip ettikleri ve idol olarak kabul ettikleri kişiler tarafından verilen tavsiyelere uymak, sözlerine kulak asmak gençler arasında yaygındır.


Motive Sözler: ”Sevdiğiniz İşi Yapın” -Steve Jobs

Başarılı girişimciler tarafından söylenen ve doğruluğu tartışılmaz olan “sevdiğiniz işi yapın” tavsiyesi her gencin kulağına küpe olması gereken sözlerin başında gelir. Kimse sevmediği bir iş haftanın 6 günü, günde 9 saat yapmak istemez. İstemenin dışında zorunda kalındığı durumlarda ise kişi sürekli olarak memnuniyetsiz, mutsuz, agresif ve stresli olur. Bu nedenle doğru meslek seçimi hayatın yönünü belirleyen en kritik noktadır.


Motive Sözler: ”Her ne düşünüyorsanız, daha büyük düşünün.” -Tony Heiser

Kariyer hedefi olanlar, şirket kurmaya çok yaklaşmış olanlar, aslında bir fikrim var ne yapacağıma karar veremiyorum diyenler için dünyaca ünlü girişimcilerden tavsiyeler yağıyor. İyi danışmanların yeterli olmadığını aynı zamanda sağlam içgüdülere de sahip olmak gerektiğini, “hayır” diyememenin zarar vereceğini her zaman sektörün en iyileri ile çalışmanın doğru olduğunu söyleye girişimciler yaşadıkları tecrübeleri genç nesillerle de paylaşıyorlar.


Motive Sözler: ”Planlar önemlidir, planlamalar genellikle anlamsız da olsa.” -Ben Horowitz

Girişimcilerin verdikleri tavsiyeler içerisinde en önemli iki nokta, plan ve azim. Planlı olmak, kiminle, nerede, ne zaman, neler yapılması gerektiğini hesaplayabilmek, bu yolda her zaman kendi ayakları üstünde durarak azimle ilerlemek işin püf noktası. Çok çaba çok emek başarının kapısını açan anahtarlar. Her ne düşünüyorsanız daha büyüğünü düşmelisiniz diyen ünlü girişimci asla azla yetinmenin doğru olmadığını, iş hayatında her zaman daha yüksek ve ilerici planlar üzerine yoğunlaşılması gerektiğinin de altını çiziyor.


Motive Sözlerr: ”İyi bir takım için en önemli nitelik güvendir.” -Dina Kaplan

Servet sahibi girişimcilerin, sık sık dile getirdikleri ve gerçek yükselişin sırrı olan güven kelimesine tapıyorlar. Bir şirket kurmak için, takım çalışması yürütebilmek için, rakipler karşısında dimdik durabilmek için girişimcilik konusunda en önemlisi karşılıklı güvendir.

Motive Edici Sözler okunduysa, İlginizi Çekebilir: Adım Adım Motivasyon