Dünyaca Ünlü Firmaların İlginç Mülakat Soruları

Büyük firmaların aldıkları iş başvuruları sonucunda yaptıkları mülakatlarda ilginç, gündem dışında alışık olunmayan pek fazla duyulmayan sorular sorulduğunu duymuşsunuzdur.

Sizler için 5 firmanın mülakat sorularından bazılarını derledik.

1- Facebook

Soru : İlk iş günün, eve gittin ve dünyanın en iyi işine sahip olduğunu düşündün. Bize o ilk iş gününü anlat.

Cevap : Bu soru size günlük hayatınızda sizi ne mutlu ettiğini anlamak ve kendinizi nasıl ifade edebileceğinizi, facebook için doğru(uygun) bir çalışan mı ? olduğunuzu anlayabilecekler.

2- Apple

Soru : Eğer en yakın arkadaşınla konuşuyor olsaydım, senin hangi konuda kendini geliştirmen gerektiğini söylerdi ?

Cevap : Bu soru ise sizin başkaları tarafından hatalarınızı, zayıflıklarınızı, hasas noktalarınızı öğrenmek istiyor, burada doğru cevaplar vermek sizi bir adım öne taşıyacaktır.

3- Microsoft

Soru : Bir süper gücün olsa ne yapabilmek isterdin, görünmez olmak mı, uçmak mı ?

Cevap : Bu soru sizi daha iyi tanımak amacı  ile sorulduğu ve sizin nasıl bir hayal gücünüz olduğunu anlayarak iş veren sizleri daha iyi anlama fırsatı bulunuyor, siz ne cevap verirseniz verin, hiç bir cevabınız yanlış değildir.

4- Google

Soru : Sağırlar için telefon tasarlaman gerekiyor, Nasıl yaparsın ?

Cevap : Bu soru da sizin hayal gücünüzü kullanarak, neler yapabileceğinizi hangi ürünleri icat etmek veya geliştirebileceğinizi ölçmek istemektedir.

5- Tesla

Soru : 8 yaşındaki bir çocuğa dinamometre’yi nasıl anlatırsın?

Cevap : Bu soru sizin anlatma, konuşma becerilerinizi, insanlar ile diyalog becerilerinizi test etmeyi amaçlamıştır. En uygun en anlaşılabilinir bir şekilde anlatmayı tercih etmelisiniz.