Verimli Bir Ev Ofis Nasıl Düzenlenir?

Evinizde olduğundan daha rahat edebileceğiniz başka bir mekan olabilir mi? Ancak bir kez evden çalışmaya başladığınızda işler planlandığı gibi gitmeyebilir. Ev ofis nasıl düzenlenir konusu bu noktada oldukça önemlidir.


Ofis ortamları çalışmaya odaklanmayı kolaylaştırır.

İş yerine adım attığınız andan itibaren burada ne için bulunduğunuzu hatırlatan pek çok etken vardır. İş arkadaşlarınız, işle ilgili konuşmalar, müşteri telefonları, masanızdaki kağıtlar… Oysa ev böyle bir ortamdan uzaktır. Aksine dinlenmeyi ve eğlenmeyi çağrıştırır. İlk iş olarak sizi çalışmaya teşvik edecek ve dikkatinizi toplamanıza yardımcı olacak bir çalışma köşesi oluşturmalısınız.


Eğer çalışma odası olarak ayırabileceğiniz bir oda varsa, bu en idealidir. Odanızı evin diğer bölümlerinden ayrı olarak tümüyle işinize odaklı bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Üstelik evde başkaları varken televizyon, müzik, sohbet ve benzeri aktivitelerden rahatsız olmamak için kapınızı kapatmanız yeterli olur.


Evde çalışma odası olarak ayırabileceğiniz bir oda yoksa çalışma köşenizi mümkünse televizyondan, mutfaktan ve yataktan uzak bir köşede düzenlemelisiniz.

Pek çok kişi kahve makinesine yakın olacakları mutfak masasını ideal bir çalışma ortamı olarak düşünür. Oysa mutfakta çalışmak kısa bir süre sonra zorlu bir mücadeleye dönüşebilir. Kahve yapmak, hazır ayağa kalkmışken patatesleri tencereye koymak, bir sandviç hazırlamak ve bir kahve daha yapmak derken sürekli bölünürsünüz. Üstelik mutfak mutfaktır ve hiçbir zaman sizi işe teşvik edecek bir ciddiyete bürünemez.


Televizyon karşısında uyumak yaygın bir alışkanlıktır ancak televizyon karşısında çalışmak çok daha zordur.

Ne kadar ilgilenmiyorum deseniz de televizyondan gelen sesler, sevdiğiniz bir filmin tekrarı ya da son dakika haberleri sürekli aklınızı çelecektir. Evde kimse yokken televizyonu kapalı tutabilirsiniz ancak yalnız yaşamıyorsanız, birileri mutlaka televizyonu açacaktır ve bu durum sizi epey zorlayacaktır. Çalışma masanızı dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz ancak rahat ve her şeyden önemlisi bel, boyun ve sırt sağlığına uygun bir sandalye seçmelisiniz. Uzun süre bilgisayar başında oturmak, hareketsizlik ve kambur durmak zaman içerisinde ağrılı sorunlara yol açabilir. Bu nedenle masa ve koltuk seçiminde ilk olarak sizi en az yoracak ürünlere yönelmelisiniz.


Konu sağlıktan açılmışken ışıklandırmanın önemini de unutmayın. Gündüz vakti gün ışığından yararlanabiliyorsanız, bu en iyisidir. Enerjiniz yükselir ve ferah bir çalışma ortamınız olur. Akşam saatlerinde gözünüzü yormayan ve klavyeyi ya da okuduklarınızı iyi aydınlatan bir ışıklandırma gerekir. Hem tepe aydınlatması hem de bir okuma lambası edinebilirsiniz.


İşin dekorasyon kısmına gelince pastel renkler ve az desen kafanızı dağılmasını engelleyecektir. Parlak renkler zamanla yorucu olabilir veya içinizi sıkabilir. Masanızın yakınlarına sevdiğiniz objeleri, bakmaktan hoşlandığınız resimleri yerleştirebilir ve böylelikle çalışma ortamınızı daha sempatik hale getirebilirsiniz. Kütüphane, bilgisayar ve kırtasiye eşyaları işinize odaklanmanızı kolaylaştırır.

Ev ofis nasıl düzenlenir konusunu okuyanlar, İlginizi Çekebilir: Evden Etkili Çalışma Yöntemleri