Yapay Zekânın İş Sektörleri Üzerinde Etkisi

Yapay zekanın iş sektörleri üzerinde etkisi gelecek yıllar içerisinde daha belirgin bir şekilde gözlemlenebilecek. Yapılan araştırmalar, yapay zeka nedeniyle pek çok alanda kişinin işsiz kalacağını öngörüyor ve pek çok alanda da çalışan kişilerin yeni yetenekler kazanmasını zorunlu kılıyor. Yakın zamanda yapılmış olan bir araştırma sonucuna göre yapay zeka gelişiminden çeşitli iş alanları tamamen olumsuz etkilenecek ve teknolojinin kazandığı bu ivme dünyayı farklı bir noktaya taşıyacak.


Yapay zekanın yani robotların iş sektörlerini etkileyeceği kesin fakat bu durumdan her sektör benzer bir şekilde etkilenmeyecek. Özellikle bankacılık ve finans sektörü çalışanları ve fabrika çalışanları bu gelişmelerden olumsuz etkilenecek. Çünkü yapay zekanın yetenekleri bağlamında, bu sektörde çalışan kişilere oranla daha fazla performans gösterecek olan robotlar hizmete sunulacak. Bu durumdan en avantajlı çıkacak olan kişiler ise teknoloji sektörü çalışanları olacak. Yazılım ve programcılık alanında umanlaşan bilişimciler, yapay zekanın gelişiminden oldukça olumlu etkilenecek.


Yapay Zekanın Fabrikalara Etkisi

Üretim faaliyetlerinin gerçekleştiği fabrikalar ve bu sektörde çalışan kişiler, yapay zekanın iş sektörleri üzerinde etkisi bağlamında en çok zararı yaşayacak olan kişiler. Çünkü üretimhanelere yani fabrikalara yapay zekaların girmesi ve üretim faaliyetlerini gerçekleştirmesi hiç de uzak değil. Bir insana göre daha hızlı çalışma, kesintisiz yani daha uzun süre çalışma özelliği olan yapay zeka robotlar gelecek zamanlarda bu özellikleri nedeniyle insanlar yerine daha çok tercih edilecek. Üstelik robotların herhangi bir ihtiyacının olmaması da tercih edilme nedenleri arasında yer alacak. Sonuç olarak fabrika sahipleri bu durumdan avantajlı olarak yaralanabilecekken, fabrika çalışanlarına ise maliyeti ağır olacak. Bu sebeple milyonlarca kişi ya yeni yetenekler kazanmak durumunda olacak ya da işsizlik sorunu ile karşı karşıya kalacak.


Yapay Zekanın Tıp Alanına Etkisi

Yapay zekanın iş sektörleri üzerinde etkisi tıp alanında da görüleceğe benziyor. Yapılan araştırmalar, tıp mesleğinde çalışan kişilerin yani doktorların da işsizlik tehlikesi ile karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Örneğin; günümüzde en kritik ameliyatlar her doktor tarafından gerçekleştirilememektedir ve yalnızca kendine güvenen doktorlar bazı ameliyatların sorumluluklarını alabilmektedir. Geliştirilen yapay zeka robotlar, programlanabilir bir özellikte olduğu içim milimetrik manevralar yapabilme yeteneğine sahip olmaktadır. Dolayısı ile tıp alanı da yapay zekanın gelişmesinden olumsuz olarak etkilenebilecek iş alanları arasındaki yerini almaktadır.


Bilişim Teknolojileri Avantajlı Durumda

Yapay zekanın diğer sektörlere olduğu kadar olumsuz etki etmeyeceği sektörlerden biri bilişim ve teknoloji sektörüdür. Zaten bilişimin ve teknolojinin bir sonucu olarak ortaya çıkan yapay zeka, en çok bu alanda çalışan uzman kişilere olan gereksinimi artıracağa benziyor. Yapay zekanın iş sektörleri üzerinde etkisi en hafif olarak görülecek alan olan bu sektörde bilgisayar mühendislerine olan talepte artışın olacağı öngörülüyor.

İlginizi Çekebilir: Satışları Arttırmanın Yolları