Teknolojinin Hayatımıza Etkisi ve Kişisel Gelişim

Son zamanlarda teknolojinin daha da gelişmesiyle ortaya çıkan manzaralara baktığımızda sadece birkaç yıl önce faal halde kullanamadığımız teknolojinin şu an her yerde olduğunu görmekteyiz artık akıllı evlerde yaşayıp bir zamanlar aya çıkılmasını sağlayan teknolojiyi ceplerimizde hatta kol saatlerimizde taşıyoruz. Günlük hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran teknoloji gün geçtikçe ilerlemeye devam ederken bir yandan kullanım alanları genişlemekte lakin teknolojinin bilinçsiz kullanılması ve gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda karşımızda çok büyük problemlerin doğacağını üzülerek söylemeliyim.


Teknolojinin çocuklar üzerindeki etkisi ?

Henüz ilkokul çağına dahi girmemiş olan çocuklarımızın teknolojiyle erken tanışmaları sağlıklarını, sosyal yaşantılarını ve eğitimlerini büyük ölçüde etkilemektedir. Çocuklarımızın kullanımına sunmuş olduğumuz teknolojinin takip edilmesi aktif müdahalelerde bulunularak kısıtlanması gerekmektedir. Gelecek nesiller asosyal yetişmekte gerçek arkadaşlığın ne olduğunu bilmemektedirler.


Peki, elimizde bulunan bu teknolojiyi ne kadar aktif kullanıyoruz?

Şu an elimizde bulunan teknolojinin sadece yüzde 10’luk bir dilimini aktif olarak kullanmaktayız çevremize baktığımızda sadece arama yapmayı bilen dahası tamamen elindeki teknolojiyi kullanabilecek olsa da “başkalarından geri kalmamak” için “oyun oynamak” için belki sırf “hava atmak” için binlerce lira ödediğimiz teknolojiyi henüz bütünüyle kullanamamaktayız. Bir de öte yandan tüm hayatımızı gözler önüne sereceğimizin farkında değiliz.


Gelişen teknoloji özel hayatı tehdit ediyor.

Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin kötü niyetli insanlar istedikleri an teknolojimize sahip olarak özel hayatımıza dahası can ve mal güvenliğimize müdahale edebilirler. Şimdi şöyle bir düşünelim akıllı bir evde oturuyorsunuz elinizde son model bir telefon kapınızda son model bir araba ve bu kullandığımız tüm sistemler dijital ortamlarda ele geçirilebilecek düzeyde teknolojik olmakta yani isteyen bir insan arabanızla yola çıktığınızda arabanızın kontrolünü ele geçirerek kaza yapmanıza sebep olabilir yada cep telefonunuzdan dinleyerek sizin evden çıkacağınızı öğrenerek akıllı evinizin bilgisayar sistemine müdahale ederek tüm saldırılara karşı etkisiz bırakarak mal güvenliğinizin gardını indirerek evinizi kısa bir sürede boşaltabilir.


Teknolojiden kaçmalı mıyız?

Tabi ki hayır. Elimizdeki teknolojiyi aktif halde bilinçli kullanarak hem kendimize hem çevremize büyük faydalar sağlayabilir zararlardan kaçabiliriz. Öncelikle kullandığımız sistemlerin her zaman güvenlik açıklarının olduğu unutulmamalı, mümkün olduğu sürece kapalı sistemler kullanmalıyız. Tabiki her kullandığımız teknoloji kapalı sistem olamaz aktif olarak kullandığımız telefon bilgisayar internet ve akıllı ev sistemlerimizde mümkün olduğunca anti-virüs programları kullanmalı mümkün olduğunca bilmediğimiz veya bize tehlikeli olarak görünen internet sitelerini ve reklamları bilinçli bir şekilde kullanmalıyız.

Unutmayın doğru kullanılan teknoloji dostumuz olduğu kadar bilinçsiz kullanılan teknoloji düşmanımızdır.


İlginizi Çekebilir: Kişisel Gelişimde İnternetin Rolü