Problemlerin Üstesinden Gelebilmek

Problemlerin üstesinden gelebilmek, hayatın her alanında kişilerin karşılaştıkları engellerin ortadan kaldırılabilmesinde ve amaçlara ulaşılabilmesi noktasında oldukça önemlidir.


Yaşanan kötü olaylar, karşılaşılan olumsuzluklar ve etkisi altına girilen negatif durumlar, kişilerin amaçlarına ulaşması doğrultusunda sorunların yaşanmasına neden olabiliyor. Bu noktada başarı sağlanabilmesi için mutlaka problemlerin üstesinden gelebilmek gerekiyor. İş hayatında da, özel hayatta da girişimcilik hayatında da problemlerin üstesinden gelebilmek için kişilerin yapması gerekenler genel olarak şunlardır:


Problemin Kaynağını Bulun

Yaşanan sorunlarda ve karşılaşılan engellerde problemin kaynağına inmek, o problemlerin üstesinden gelinebilmesi açısından oldukça önemlidir. Yaşanan sorunun neden dolayı kaynaklandığı tespit edildiğinde, problemin çözüme ulaştırılması da oldukça kolay olacaktır.


Bu sebeple özellikle girişimcilik hayatında olmak üzere yaşamın her alanında yaşanan problemlerin etkisiz hale getirilebilmesi için öncelikle problemin kaynağının tespit edilmesi gerekmektedir. Problem tespitinin ardından bu problemin ortadan kaldırılması noktasında profesyonel olunmalıdır.


Soruna Değil, Çözüme Odaklanın

Girişimcilik hayatında olduğu gibi özel hayatta ve iş yaşamında da sorunlarla karşılaşıldığında, sorunun kendisine değil; sorunun çözümüne odaklanmak kişilere başarı ile birlikte zaman da kazandırmaktadır. Bir sorun ile karşılaşıldığında soruna yoğunlaşmak hem insanları olumsuz olarak etkilemekte ve hem motivasyonlarını düşürmektedir. Bu sebeple problemlerin üstesinden gelebilmek için çözüm odaklı olunması gerekmektedir.


Soruna odaklanmak zaman kaybettiricidir. Çünkü soruna odaklanan kişiler tüm enerjisini soruna harcadığından karşılaşacağı fırsatları ve imkanları fark edemeyecektir. Üstelik motivasyon düşüklüğüne uğrayacak ve enerjilerini boşa harcayacaktır. Bu nedenle her durumda sorunun kendisine değil; direkt olarak çözüme odaklanılmalıdır.


Daha Çok Çaba Gösterin

Problemler karşılaşıldığında çoğu girişimci motivasyonunu kaybetmekte ve hedeflerine ulaşmak için çıktığı yolu yarıda bırakmaktadır. Bu durumdan dolayı girişimcilik hikayelerinin hepsinde başarıdan söz edebilmek mümkün değildir. Bu sebeple, bir sorun ile karşılaşıldığı zamanlarda girişimcilerin problemlerin üstesinden gelebilmek için eskisinden daha fazla çaba göstermesi, çalışması gerekmekte ve gerekli durumlarda da cesur adımlar atmaktan korkmaması gerekmektedir.


Motive Olun

Motive olmak yaşamın her alanındaki hedeflerin gerçekleştirilmesi için olmaz ise olmazdır. Motivasyon sayesinde kişiler yapabileceklerine inanmakta ve hedeflerine ulaşabilme noktasında inançlarını canlı tutabilmektedir. Bu sebeple yaşanan problemlerin üstesinden gelinebilmesi için kişilerin sürekli olarak motive olmaları gereklidir. Bunun için gerekirse profesyonel olarak destek de alınabilir. 


Adım Atmaktan Korkmayın

Adım atmaktan korkmamak, başarıya ulaşılması için herkeste bulunması gereken bir özelliktir. Hedeflerin gerçekleştirilebilmesi ve fark yaratılması için adım atmaktan, cesur davranmaktan korkmamak gereklidir. Problemlerin üstesinden gelebilmek için de daima adım atılması gereken her durumda cesaret göstermelidir.


Cesur olmak, kişileri ve özellikle girişimcileri sıradan olmaktan kurtarmaktadır. Bu sebeple girişimciliğin her alanında amaçlara ulaşılabilmesi için mantıklı ve gelişime yol açacak olan gerekli adımlar atılmalıdır. Sorunların çözümünde de, daha fazla gelişimin sağlanmasında da, amaçlara ulaşılmasında da adım atmak gereklidir.

İlginizi Çekebilir: Başarılı İnsanların Zaman Yönetimi Sırları