Kariyer Planlamasının Günümüzdeki Önemi

Kariyer özellikle 20. yüzyılda ağırlığını hissettirmiş 21. yüzyılda ise bir detay olmaktan çıkarak kişisel nitelikler arasında bulunması gereken bir özellik olarak öne çıkmaktadır.


İnsanlık var olduğu günden bu yana bir yaşam mücadelesi vererek hayatını sürdürmüştür. İnsanoğlu doğası gereği yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için birtakım olgulara gereksinim duyarlar. Gıda ve barınma ihtiyacı da bu olgulara dair olarak insanoğluyla beraber gelişerek bugünlere kadar ilerlemiştir. Paranın icadıyla birlikte takas usulüne son veren insanlık bu metal parçasına sahip olabilmek için çeşitli yollar bulmuştur.


Bu yollardan bir tanesi de çalışmaktır. Bu geçmiş dönemlere bakıldığında amaç sadece ihtiyaçları karşılama odaklı olmuştur. Ancak günümüzde ihtiyaçların karşılanması isteğiyle birlikte kariyer kavramı da öne çıkmıştır. Bu kavram elzem derecede önemli bir yere sahip olmuştur.


Kariyer Sahibi Olmak

Kariyer sahibi olmak deyimine son dönemlerde sıkça rastlar olduk. Peki, kariyer sahibi olmak ne demektir? Düşünüldüğü gibi terfi almak demek midir yoksa yapılan işte kendini geliştirmek midir? Bunu hangi açıdan ele alırsak alalım yapılan işte yetkin olmak bütün her şeyin önüne geçmektedir. Beceri ve deneyim sahibi olmak terfi almaktan daha büyüktür demek yanlış olmaz. Zaten kişi ilerledikçe bulunduğu konum da değişmektedir. İleriye giden bir iş sahibinin bulunduğu konumdan daha geriye itilmesi mümkün değildir. Sonucunda bir işte yetkinliğin artması terfi imkanını da beraberinde getirmektedir.


Kariyer Planlaması Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kariyer planlaması yapmak sanıldığı kadar değildir. Evet, bu süreç uzun ve meşakkatli bir yoldan geçmektedir. Ancak verimli ve planlı çalışmak kişiye kariyer kapılarını aralamaktadır. Günümüz koşullarında insanlar genç yaşlardan itibaren hayata atılmaktadırlar. Bunun yanı sıra kariyer hayalleri de kişiyi etkilemektedir. Ancak bazı kişiler kariyeri sadece bir para kazanma amacı görmemektedir.


Kendisine kariyeri kişisel bir tatmin aracı olarak belirleyen kişiler bunun için neler yapılması gerektiği konusunda birtakım aksaklıklar yaşamaktadır. Bunun için bireylerin öncelik olarak hedef belirleyerek bir işe başlamaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra bu hedefleri göz önünde tutmaları da onların işine yarayacak bir başka yöntemdir.


Kariyer Sahibi Olabilmek İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Kariyer sahibi olma konusunda öne çıkan bir başka kural ise işin niteliğine ya da niceliğine bakılmaksızın işin hakkını vermektir. Kişinin tüm ruhunu katarak yapmış olduğu bütün işlerin başarısızlığa uğrama şansı oldukça düşüktür.


Bunun yanı sıra yapılan işin sadece maaş bordrosu ve kıdemden ibaret olarak görülmemesidir. Her koşulda geçerli olan verilen işi laikiyle yerine getirmek kişinin hem özgüvenini artırır, hem de o işteki yetkinliğini öne çıkarır.


Kariyer planlaması yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da kabul edilen işin imaj zedelemeyecek türden olmasıdır. Yapılan işler referans niteliği taşımaktadır. Bu nedenle bireyler yapmış oldukları işleri ömürleri boyunca arkalarında getireceklerini unutmamalıdırlar. Bunun yanı sıra teslim alınmış bir işin gizli öznelerini yakalayabilmek de bir diğer önem içeren husustur.


İlginizi Çekebilir: Yeni Bir İşte Başarılı Olmak İçin Örnek Davranışlar