Başarılı İnsanların Zaman Yönetimi Sırları

Zaman yönetimi iş ve sosyal yaşantıda başarının bir anahtarı olarak öne çıkmaktadır. Başarılı insanlar zaman yönetimi konusunda belli başlı kurallara uymaktadırlar.


Başarılı insanların zaman yönetimi kuralları arasında saatlere değil dakikalara odaklanmak bulunmaktadır. Bunun için saatlik ve yarım saatlik bloklar kullanılmaktadır. Para kaybedildiğinde kazanılabilen bir olgudur. Ancak zaman böyle bir kavram değildir. Kaybolan bir zaman dilimi asla geri gelmemektedir. Olimpik Jimnastikçi Shannon Miller, “Hayatta ustalaşmak için zamanın ustalaştırılması gerekir.” diyerek zaman yönetimine dikkat çekmiştir.


Zaman Yönetimi Ve Odaklanma

Başarılı insanların zaman yönetimindeki bir diğer kavram ise sadece bir şeye odaklanmalarıdır. Başarılı insanlar zaman yönetimi konusunda oldukça titiz çalışmaktadırlar. Günün ilk kısmında işin kurulmasına yardımcı olacak işin seçilmesi ve ilk plana alınması vardır. Başarılı insanlar yapılacaklar listesi yerine takvimdeki her şeyi planlamayı tercih etmektedirler. Takvim planlamasıyla günü 15 dakikalık bloklara bölünebilmektedir.


Başarılı insanların zaman yönetimi konusunda dikkat ettikleri bir diğer madde ise gelecekteki kendilerine güvenmemelidirler. Gelecekteki benliğinizin doğru şeyi yaptığından emin olmak için şimdi ne yapabilirsiniz? Gelecekte kendini nasıl sabote edeceğinizi tahmin edin ve gelecekteki benliğinizi yenmek için bir çözüm bulun.


Daha Fazlası Var

Her zaman yapılacak daha çok şey olduğunun unutulmaması da önem teşkil eden bir konudur. Zaman yönetimi konusunda düşünülmesi gereken, her zaman yapılabilecek olandan daha fazlasının olduğudur. Son derece başarılı insanlar hayatta neye değer verdiklerini bilirler. Doğru bir cevap yoktur, ancak çoğu için değerler genel olarak aynı kavramları kapsamaktadır. Başarılı insanlar günde 1440 dakikayı toplam olarak değer verdikleri her alana ayırmaktadırlar. Ancak bu plana sadık olmak şarttır.


Bir girişimci, nereye giderse gitsin, basit bir dizüstü bilgisayara sahip olmadan başarı üzerine bir inşa gerçekleştiremezler. Başarılı insanların zaman yönetimi konusunda dikkat ettikleri bir diğer husus da her zaman not almalarıdır. Ultra üretken insanlar her şeyi yazarak zihnini serbest bırakmaktadırlar.


Başarılı insanlar e-postalarını gün boyunca kontrol etmemektedirler. Kimin gelen kutusuna girdiğini görmek için her bir titreşime veya uyarıya yanıt vermemektedirler. Bunun yerine, her şey gibi, e-postalarını da hızlı ve verimli bir şekilde işlemek için zaman planlamaktadırlar.


Zaman Katillerine Dikkat

Zaman yönetimi konusunda dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise toplantılardır. Çoğu girişimci toplantılar için kötü şöhretli zaman katilleri olarak tanımlamaktadırlar.


Başarılı insanlar ve çok başarılı insanlar arasındaki fark, çok başarılı insanların neredeyse her şeye ‘hayır’ demeleri olarak dikkat çekmektedir. Günde sadece 1440 dakikaya sahip olduklarının farkındadırlar.Genel olarak başarılı insanlar hangi etkinliklerin en iyi sonuçları sağladığını bilir ve bunlara odaklanır ve gerisini görmezden gelmektedirler.


Başarılı insanlar bu görevi nasıl yapabilirim diye sormak yerine bu görev nasıl yapılabilir diye sormaktadırlar. Başarılı insanların kontrol sorunları yoktur ve mikro-yönetici değildirler.

İlginizi Çekebilir: İnovasyon Nedir? İnovasyon Neden Önemlidir?