Pomodoro Tekniği ile Verimli Çalışmanın Yolları

Pomodoro tekniği ile verimli çalışmanın yolları, teknik hakkında henüz bilgi sahibi olmayan kişiler arasında oldukça merak edilmektedir. Bu teknik; kişilerin kendilerine uygun olan bir ders çalışma yöntemidir. Bu teknikte en önemli nokta; zamanın verimli kullanılmasıdır. Bu yöntem ile sistematik bir şekilde çalışmak mümkün olmaktadır ve bu çalışmalardan elde edilen verimler her zaman daha yüksek olmaktadır.


Pomodoro tekniği; kısa süreli bir ders çalışma tekniğidir. 25 dakika kadar kısa zamanlı olarak yapılacak olan çalışma seansı sonrasında 5 dakika kadar çalışmaya kısa bir ara verilmektedir. Dolayısı ile 30 dakikalık çalışma ve mola süresi, Pomodoro tekniği olarak adlandırılmaktadır.


Pomodoro Tekniğinin Ders Çalışmadaki Etkisi

Ders çalışma ve mola vermenin söz konusu olduğu 30 dakikalık zaman dilimi, bir Pomodoro etmektedir. Dolayısı ile bu çalışma tekniğine göre çalışma süresi oldukça kısadır. Fakat bu süre kişilerin çalışacakların dersin konusuna daha fazla yoğunlaşmasına etki etmektedir. Tekniğe göre zamanın kısıtlı olması, ders çalışacak olan kişilerin daha kolay, daha hızlı ve daha çok motive olmasını sağlamaktadır. Dolayısı ile bir Pomodoro içinde elde dilen kazanım etkili olmaktadır. Pomodoro tekniği ile verimli çalışmanın yolları sayesinde kısa zamanda, etkili kazanım sahibi olunabilinmektedir.


Pomodoro Tekniğinin Yararları

Pomodoro tekniği yalnızca kısa vadede değil, uzun vadede de kazanım sağlamaktadır. Genel olarak bu tekniğin uzun vadedeki yararları şunlardır:

  • Daha iyi odaklanma sağlanır ve olumsuz çevresel etkenler etkisiz hale getirilir
  • Ders çalışma esnasındaki oyalanmalar son bulur ve tam konsantre olarak ders çalışılır
  • Zaman yönetimi yapma konusundaki beceriler artar

Pomodoro tekniğine göre herkes ihtiyaçlarına ve isteklerine göre, istediği sayıda Pomodoro yapabilmektedir. Bir pomodoronun 30 dakika olduğu düşünüldüğünde kişiler, gün içinde ne kadar Pomodoro yapmanın toplamda kaç dakika süreceğini hesaplayabilmektedir. Bu sebeple ders çalışma dışındaki kalan süre de kolaylıkla hesaplanabilmekte, başka planlamalar da yapılabilmektedir. Pomodoro tekniği ile verimli çalışmanın yolları oldukça kolay ve uygulanabilirdir.


Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Pomodoro tekniğini uygulamak oldukça basittir fakat çok daha etkili bir çalışmanın yapılabilmesi için öncelikle hedefler baştan belirlenmelidir. Gün içinde planlanan çalışmanın sınırı yani çalışmanın hedefi tam olarak ortaya konmalıdır ve daha sonra kaç Pomodoro yapılacağı hesaplanmalıdır. Böylelikle zaman yönetimi yapmak daha kolay bir hal almaktadır. Daha sonra 25 dakikalık olarak kurulacak alarmlar ve 5 dakikalık kurulacak olan mola alarmları eşliğinde çalışmaya başlanmalıdır. Pomodoro tekniği ile verimli çalışmanın yolları görüldüğü üzere oldukça kolay ve basittir.


Pomodoro tekniğinde kişiler kendilerine göre düzenleme yapabilmektedir. Örneğin; 5 kez art arda yapılacak olan Pomodoro sonrasında kişiler kendilerine 5 dakikadan daha fazla mola vererek çalışmasına devam edebilmektedir. Fakat daha fazla yarar sağlanması açısından uzun molaların çok fazla uzun olmamasına dikkat edilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Öğrenmenin En Kolay Yolu:Feynman Tekniği