Nike’ın İlham Verici Başarısı

Gündelik hayatın bir parçası olan ayakkabıların öne çıkan markalar arasında bulunan Nike’ın Phil Knight ve Bill Bowerman tarafından kuruldu. Phil Knight atletizm dalında ilgili ve yarışmalara katılan üniversite çağında bir öğrenciydi. Knight’ın spor dalında ki hocası Bill Bowerman’dır. Bowerman atletizm , orta saha koşulucuğu gibi dallarda yetiştirdiği öğrencisi Knight’ın performanısını arttırmak adına ayakkabılarını geliştirmek üzere uğraşlar da bulundu.


1962 yılında Knight babasından aldığı 50 dolar aldığı borç para ile Japonya’da ucuz , kaliteli sporcu koşu ayakkabıları alım(ithal) düşünceleriyle adım attı. Ayakkabılarının ilk satış stoğunu üniversitede ki eğitmen koçu olan Bowerman’a satmayı düşündü. Bowerman ayakkabı almak yerine , onun yanında olup ortak olmayı düşünerek adım attı ve gelirlerden eşit bir şekilde pay sahibi olmaya başladılar. 1965 yılına gelindiğinde tasarlayıp satışa sunmuş oldukları ayakkabılardan başarıya ulaşarak satış değeri 20.000 dolar seviyesine çıktı.


Nike Şirketi Logosunun Öyküsü

Nike şirketi daha küçük , yeni iken Phil Knight grafik tasarım öğrencisi olan Carolyn Davidson isimli gençten bir logo üretmesini istemiş. Çalışmalara başlayan Davidson kısa bir süre içinde günümüz Nike şirketinin logosunu ortaya çıkarmış. Davidson üniversiteden mezun olduktan sonra Nike şirketi için broşür , afiş gibi tasarımları yapmak üzere çalışmaya devam etmiş ancak Nike şirketi hızla büyüme yolunda giderken tek bir tasarımcı bu işleri yapmak için yetmemiş olup bunun üzerine Nike şirketi bir grafik ajansı ile anlaşıp Davidson ile olan çalışmalarına son vermiş.


Kuruluş tarihi 25 Ocak 1964 olan Nike şirketinin şuanki CEO’su John Donahoe’dir. 2018 yılına ait verilere göre Nike’da çalışan sayısı 76.821 olarak belirtilmiştir. Şirketin geliri ise 34,35 milyar USD ‘dir.