Snapchat Kurucularından Evan Spiegel’in Başarı Hikayesi

Evan Spiegel’in başarı hikayesi başarılı girişimcilerin örnek aldığı hikayelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Snapchat kurucularından olan bu isim başarısından oldukça söz ettirmektedir. Snapchat başarı hikayesi sizlere ilham verecektir.


Evan Thomas Spiegel 4 Haziran 1990 yılında Amerika’nın Los Angeles şehrinde dünyaya geldi. Spiegel Amerikalı bir internet uygulama girişimcisi olarak tanınmaktadır.  Bunun yanı sıra Snap Inc. ve Snapchat’in icra kurulu başkanlığı da Spiegel’in diğer unvanları arasında yer almaktadır. 26 yaşındaki Evan Spiegel Stanford Üniversitesi’ne kaydolarak eğitim ve öğretim hayatına başladı. Üniversite seçimi Snapchat Kurucularından Evan Spiegel’in hayatının dönüm noktalarından birisi olacağını bilmiyordu.


Snapchat Kurucusu: EvanSpiegel’in Başarı Hikayesi Nasıl Doğdu?

Evan Spiegel,Bobby Murphy ve Reggie Brown adlı iki arkadaşıyla birlikte Snapchat’in temellerini attı. Birlikte geliştirdikleri bu uygulama basit bir okul ödevi olmaktan çıkarak dünya çapında bir hit yakaladı. Ancak öncesinde bu uygulamanın oldukça popülerleşebileceğini tahmin eden Spiegel, 2012 yılında bu projesine daha fazla zaman ayırabilmek için okuldan ayrılma kararı aldı.


Bir yandan Snapchat üzerinde çalışıyor, bir yandan dasoftware üreticisi Intuit isimli bir firmada çalışıyordu. Sonrasında bu fikri geliştirmek isteyen Evan Spiegel ailesinin yanına taşınma kararı aldı. Böylelikle Snapchat için daha fazla vakit harcayabilecekti. Spiegel, kendi ofisini açtığı dönemde bile Palisades’da yaşayan babasıyla kalmaya devam etti.


EvanSpiegel’in başarı hikayesi buradan sonra duyulmaya başlayacaktı. Spiegel’in adı teknoloji dünyası tarafından da sıkça duyulmaya başlamıştı.


EvanSpiegel’in Başarı Hikayesi Örnek Oldu

EvanSpiegel’in başarı hikayesi bununla son bulmayacaktı. 2012 yılında Instagram’ı 1 milyar dolar karşılığında bünyesine katan FacebookSpiegel’e 2013 yılında Snaphat için bir satış teklifi verdi. Ancak Facebook’un teklifini reddeden Evan Spiegel kendi imkanlarıyla yoluna devam etme kararı aldı. Bu teklif sonrası 2015 yılında ciddi bir yatırım alarak Snapchat’in büyümesini sağladı.


Bu süre zarfında kendisi için de bir şeyler yapan Spiegel başarı yolunda adım adım ilerledi. Spiegel teknoloji haberlerinin resmen yıldızı konumuna yükseldi. Spiegel 2016 yılında süper model Miranda Kerr ile bir aşk yaşamaya başladı. Bunun üzerine Spiegel, 2016 yılında Miranda Kerr ile birlikte yaşamak üzere 12 milyon dolarlık bir malikane satın alarak servetinin boyutunu gözler önüne serdi.


Snapchat Nedir ve Nasıl Kullanılır?

EvanSpiegel’in başarı hikayesi ana nedeni olan Snapchat, kullanıcıların fotoğraf çekebildikleri, video çekebildikleri bir platformdur. Bunun yanı sıra kullanıcılar bu fotoğrafların üzerine not ekleme imkanına da sahip olmalarıyla dikkat çekmektedir.Bu fotoğraflar belli bir süreliğine paylaşılmaktadır.


Snapchat hesap işlemi de oldukça kolay ve pratiktir. Kullanıcılar ön ve arka kamerayı kullanarak fotoğraf çekme şansına sahiptirler. Ana ekranda yer alan seçenekler dolayısıyla kolay bir rehberi bulunmaktadır. Snapchat aynı zamanda filtre seçenekleriyle de  kullanıcılarına keyifli anlar yaşatmayı hedeflemektedir. Bunun yanı sıra uygulamanın kullanım oranına göre kullanıcılara puan verilmektedir.