Kendinize Güvenmenin 5 Altın Kuralı

Özgüven; her birey için yaşamda bir yer edinmenin temel anahtarıdır. Bu nedenle hepimiz her zaman kendimize güvenmek, özgüvenimizi yüksek tutmak isteriz. Ancak özgüven her zaman üst düzeyde tutulabilecek bir duygu değildir. Zamana, olaya, duruma, durumsallığa göre değişkenlik gösteren bu duyguyu isterseniz her zaman üst düzeyde tutabilirsiniz. Kendinize güvendiğinizde her zorluğu yenebilir, her zaman başarılı olabilir ve toplum içinde farklı bir kişiliğe sahip olduğunuzu gösterebilirsiniz. Peki kendime güvenimi nasıl kazanacağım, özgüvenim nasıl yükselecek? Kendinize güvenmenin kuralı için uygulamanız gereken 5 kural şu şekilde.


1 ) İçinizdeki sese her zaman kulak verin

İnsan her zaman içindeki ses ile tartışan, içindeki sesle kavga eden bazen onu dinleyen bazen de ona hiç kulak asmayan bir varlıktır. Bu nedenle yeri geldiğinde profesyonel bir şekilde kendine güvenen yeri geldiğinde ise içine kapanık ve her şeyden korkan bir duygu durumuna sahip olur. Eğer kendinize güvenmek, her zaman öz güveni yüksek bir birey olmak istiyorsanız yapmanız gereken her şeyden önce içinizdeki sese kulak vermek. İçinizdeki sesi dinlediğinizde, ona güvenerek plan yaptığınızda ve uygulamaya geçtiğinizde her zaman öz güveni yüksek ve kendine güvenen bir insan olursunuz.


2 ) Önceliğin kendiniz olduğunu unutmayın

Sorumluluklarınız ve görevleriniz olsa da her zaman önceliğin siz olduğunu unutmamalısınız. Önceliği kendinize vermediğinizde başkaları için çalışacak başkalarının mutlu olmasını sağlayacaksınız. Bir süre sonra bu rutin hem psikolojik olarak hem de fiziki olarak sizi çok yoracaktır. Bu durum öz güveninizin düşmesine ve psikolojik olarak yıpranmanıza sebep olacaktır. Ancak önceliğin kendiniz olduğunu düşünerek hareket ettiğinizde ise her zaman öz güveni yüksek ve kendine güvenen biri olursunuz.


3 ) Ulaşılabilir hedefler koyun

İnsan her zaman ulaşamayacağı şeyleri kendisi için hedef olarak seçer. Bu durum her zaman yoğun bir çalışma temposu meydana getirir. Bu durum bir süre sonra fiziki ve psikolojik yorgunluk oluşturacak ve öz güveninizin düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle her zaman ulaşabileceğiniz hedefler koyarak her hedefi başardığınızda gururunuz okşanacak ve kazanmanın verdiği güvenle öz güveniniz yükselecektir. Ulaşılabilir hedefler her zaman size kazanma keyfini yaşatacaktır.


4 ) Gerçekçi olun

Her zaman gerçekçi olun. Gerçekçi olduğunuzda düşünceleriniz, konuşmalarınız ve ilişkilerinizde gerçekçi olacaktır. Bu durum hem etrafınızda doğru ve güvenilir insanlar olmasını sağlayacak hem de yaşamınızın her zaman gerçekler üzerine kurulu olmasını sağlayacaktır. Gerçeklerle yaşayan ve gerçekçi davranan bireylerin öz güvenleri her zaman yüksek olmuştur.


5 ) Geçmişle yaşamayın, geçmişten ders alın

Geçmişi ile yaşayan insanlar her zaman enerjilerini yaşadıkları olumsuzluklar üzerine harcarlar. Geçmişte yaşanılan olaylardan ders alınarak ileriye bakmak ve her zaman ilerisi için yeni planlar yapmak insanın kendine olan güvenini artırır. Geçmişte yaşanmış olan olumsuzluklar her zaman insanın rehberi ve gelecek için planlayıcısıdır. Bu nedenle her zaman gelecek için planlar yapmalı, gelecek için planlar yaparken temel olarak geçmişte yapılan hatalar baz alınmalıdır. Bu durum her zaman başarı getireceği için kişilerin kendilerine olan güvenini artırır. Bir şeyleri başarmış olma duygusu insanın öz güveninin her zaman yüksek olmasını sağlar.