İletişim Olmasaydı Ne Olurdu?

İletişim

 İletişim insanın varlığından haberdar olduğu dönemden beri kullanılan bir kavramdır. Bu kavramın içini dolduran günümüze kadar gelmiş birçok unsur var. Bunlara ilk çağlarda kullanılan mağaralara resim çizme yöntemiyle anlaşma iletişime geçme örneği en önemlisidir çünkü henüz ortada alfabe, yazı, telefon gibi araçlar yoktur. Bu araçların ortaya çıkması ihtiyaç doğması ve her geçen gün artan insan sayısı bu insanların farklı mekanlarda yaşamaya başlaması başlıca sebeplerindendir.


İletişim Araçları

 Resim; mağara dönemlerinden kalan kalıntılar bize resim yoluyla nelerin anlatılabileceğini göstermiştir.


 Dumanla haberleşme; özellikle aynı köyde yaşayıp da evleri birbirinden uzak yerlerde olan insanların kullandığı bir yöntem sonuçta bir anlaşma şeklidir.


 Telgraf; Samuel Morse telgrafı icat ederek iletişim kanalı olmuştur. Savaşlarda kullanılan en önemli iletişim aracı idi.


Mektup; İnsanların askerdeki oğullarına, nişanlılarına ya da yurt dışına göç etmiş sevdiklerine durumlarını hallerini bildirmek için yazılan bir tür iletişim aracıdır.


Daktilo, telefon, radyo, faks makinası, televizyon, bilgisayar, cep telefonu, internet gibi daha birçok iletişim araçları vardır.


İletişim Olmasaydı

 İletişimin olmadığını önce bir hayal etmek lazım. İnsanın olduğu yerde iletişimsiz bir hayat düşünülemez kaldı ki Yaradan hayvanlara, bitkilere tüm canlılara öyle ya da böyle bir iletişim kanalı vermiştir. Ki insan söz konusu ise bu daha da önemli hale gelmiştir. Ama yöntemler araçlar dönem dönem değişmiş hatta farklılaşmış, yeri gelmiş iletişim evrim geçirmiş ama iletişimsiz bir dönem olmamıştır.


İletişim olmasa bile yine iletişimin bir yolu bulunur. Hatta sesimiz kısılsa ne yaparız kaş göz işaretiyle anlaşırız. Deseler ki bundan sonra iletişime dair ne varsa yok ediyoruz yine bir yolu bulunur.

 Haberleşme olmazdı


 İsteğiniz Kişilerle Görüşemezdiniz


 İnternetten Alışveriş Yapılamazdı


 Bilgi Edinmek Zor Olurdu


 Kişisel Gelişim Çağı olmazdı


İletişim yoksa kendinizi yetiştirme adına kişisel gelişim eğitimi almanız mümkün değildir.


Varlığından haberdar olduğunuz her şeyin yokluğunu düşünmekte zorlanırsınız çünkü hayatınızda olmayan bir telefon nasıl bir iletişim aracı olduğunu bilmeden yokluğu sizi yokken de rahatsız etmiyor. Tıpkı birbirine uzak diyarlardan mektup yazan iki sevgili gibi onlar için mektuptan daha iyi bir iletişim yok. Sebebi o döneme göre sevenlerin sesi, soluğu, görüntüsü olan mektup destan yazdırıyor adeta. Fakat o sevgili bilse ki telefon diye bir şey var onu mektuba tercih eder. Bu yüzden iletişim insan için her şey demek. İnsan paylaştıkça konuştukça devamını sağlayan bir canlı iletişimi insandan almak onun nefes almasını, soluğunun tıkanması, yaşadıklarıyla sadece var olan çevresiyle yaşama devam etmesi demektir. Bu da bir kısım insanlar için yarı yarıya ölüm demektir. Bir kısım insanlar için inzivadır, sakinleşmektir, özüne inmektir, rüyalarda ve hayallerde yaşamaktır.


İnsanlar karantina altındayken bile konuşmaya, bilgilerini paylaşmaya, sevdikleriyle görüşmeye, varlığını hissettiren fedakarlıkları alkışlar eşliğinde göstermeye, bir yatsı ezanının ardından yapılacak duaya amin demelere, hikayesi bir türküye nota olmuş destanlarıyla dinlenilmeye saymakla bitirilmeyecek birlik ve beraberliğin sesi olmak ancak iletişimle mümkündür; şekli şemaili ne olursa olsun.


Yöntemi aracı veya araçları neyi kapsarsa kaplasın bu günlerde canlı yayınların, video konferansların, uzaktan eğitimlerin olmazsa olmazı iletişimdir.


İlginizi Çekebilir: Pomodoro Tekniği ile Verimli Çalışmanın Yolları