Girişimcilikte Karar Verilmesi Gereken Nokta: Para mı ? Hayal mi ?

Girişimcilik için çıktığınız zorlu yolda bazı konuları düşünmek ve netleştirmek gerekir. Neden girişimcilik yapmak istiyorsunuz ? Düşündüğünüz fikir , uygulayacağınız proje gibi konuları gerçekleştirme isteğiniz para mı yoksa hayal mi sorusunu düşünmek gerekir. Böylesine bir düşünce sizlere gelecek zamanda ki yolunuzun kaderini bir nevi çizebilecek kadar öneme sahiptir.


Para mı ?

Para olmadan gündelik yaşantımızda ki temel ihtiyaçlarımızı karşılamamız maalesef mümkün değil. Ama burada para mı sorusundan kast edilen mevcut yaşantınızın daha kaliteli hala getirmek isteği ile ve ulaşılması biraz güç maddi değeri yüksek olan eşya , araba , ev gibi almak istediklerinize erişebilmek arzusundan bahsediyoruz. Aslında kimin arzusu olmaz ki bu saydıklarımıza. Kısaca kim lüks yaşam diye adlandırılan hayatı yaşamak istemez.


Gerçeğe döndüğümüz de ise para amacı ile girişimcilik yapılmaya kalkıldığında çabuk pes etme , vazgeçme gibi durumlarla karşılaşacağınız bir gerçektir. Çünkü daha yolun başında iken lüks hayat yaşamak için bu girişimcilik yolunu tercih ettiniz , ama girişimcilik yolunda hemen başarıya ulaşmak mümkün görünmüyor. Sabretmek gerekiyor buda epey bir zamana ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Ayrıca siz bu yolda bu amaç doğrultusunda devam ettiğiniz takdirde bu yoldan dönüp başka bir yoldan devam etmeler yaşayabilir bunun sonucunda zincirleme kaza yaşayabilirsiniz.


Eğer lüks yaşam gibi bir isteğiniz yolun başında iken yok ise girişimcilik hayatınızda ki şansınız da artmış olur. Yani burada demek istediğimiz böylesi lüks yaşam düşünceleri yerine , ortaya koyduğunuz fikir yada projelerde ki büyüme hızı , insanların bu girişimcilikten hızlı bir şekilde bilgilenmesi gibi düşüncelerden dolayı maddi kazanç amacı ile yola çıktıysanız başarıyı yakalama şansı artımış olur.


Hayal mi ?

Her insanın bir gerçekleştirmek istediği bir hayali vardır. Hayallerinin peşinden gidip başarıyı yakalayan girişimcileri anlatmakla bitmez. Hayal düşüncesi herkesin kendine has bir kurguladığı düşünce olmasından dolayı eşi ve benzeri rastlanması oldukça azdır.


Kurulan hayal doğrultusunda girişimcilik yoluna adım atılması çok güzel birşeydir. Hayali gerçekleştirme isteği azimli çalışmayı ve pes etmemeyi de beraberinde getirir. Hayali sürekleyici bir değer niteliğindedir. Sürekliyici olmasından dolayı da girişimcilik yolunda çıkan zorluklara rağmen emin şekilde adım atar ve hayalinizin başarıya ulaşacağını düşünerek kurduğunuz yeni hayal sayesinde ki heves de beraberinde gelir.


İkisi de Olmazmı ? Niye Olmasın 🙂

Para ve hayal iki durumda seçilebilir. Ortasını bulalım bu yazının sonunda 😀 . Bahsettiğimiz para ve hayali bir arada tutarak girişimcilik yolunda devam edilebilir. İkisinin de bir arada seçilmesinin geçerli nedenleri vardır. En basit şekli ile , hayallerimin peşinden giderek para kazanma veya para kazanarak hayalimi gerçekleştirme olabilir. Bunlar geçerli nedenlerdir.


Girişimcilik hayatında karar verilmesi gereken , düşünülmesi gereken epeyce noktalar , ayrıntılar bulunmaktadır. İşin sonunda başarıya ulaştığınız takdir de hesaplanan her ayrıntının pahabiçilemez bir öneme sahip olacağını kim bilebilir 🙂