Etkili CV Hazırlama Adımları

Hepimizin kariyer yolculuğuna adım atarken karşılaştığı , önemli bir yere sahip olan CV’nin hazırlamasından geçen süreçte yaşadıklarımız bizleri yeri gelir tedirgin edebilir. Bu tedirginliğin arkasında bulunan sebeplerden söz edecek olursak , hazırlayacak veya hazırlamış olduğumuz CV nasıl oldu , bu CV ile işe alınırmıyım gibi durumlara kapılırız. Bu durumlara kapılanların büyük çoğunluğu henüz kariyer yolculuğunun başında olanlardan oluşmaktadır ve bu durum gayet normaldir.


Etkili CV hazırlama adımları için sizlere önerilerde bulunmaya gelirsek ;


  • Hazırlayacak olduğumuz CV şablonunun , tasarımı çok önemlidir. Başvurduğunuz şirketin ilgili İnsan Kaynakları departmanı sizlerin CV ‘sine bakarken gözüne çarpacağı ilk şeylerin başında gelir. Bu yüzden tasarımınızı sade ve yazılarınızın rengi göz almamasına dikkat ediniz.

  • CV’de yazacak olduğunuz açıklamalar önemli bir noktaya sahiptir. Bu önemli noktayı güzel bir örnekle açıklayalım. Başvuracak olduğunuz şirketin ilgili pozisyonuna x kadar başvuru geldiğini düşünelim. Bu gelen x kadar başvuruyu değerlendirecek ve iş mülakatına çağıracak olan İnsan Kaynakları personelinin , yerine koyun kendinizi. Her CV’yi okumakla yükümlüsünüz. O CV’lerden öyle bir farklı CV hazırlamalısınız ki , CV’de yazdığınız cümleler yerine az kelimelerle ifade edin kendinizi. Dolu dolu cümleler uzun satırlar yazarak diğer başvuranlar arasında bu önemli noktayı kaçırmış oluruz. Bu yüzden de kendimizi yerine koymuş personel , bu noktada kısa ve öz CV’leri okur ve inceler iken sıkılmadan bu işi yapar ve bu sayede o CV onların gözünde bir + ‘sı olur.

  • Daha önceden çalışmış olduğunuz şirketler var ise bu adımı uygulamanızda sizlere büyük faydası var. BU adım da CV’nizde yer alan daha önce çalıştığınız şirketleri yazan bölümde hemen hemen hepimiz o bölüme yazı ile şirketin adını yazarız. Aslında bu adım doğru bilinen ama aslında olması gereken bir adım olucaktır. Nedir bu adım ? Şirketin adını yazarak , sizin CV’nizi değerlendirecek kişinin gözünde o şirket canlanmalıdır. Bunu yapmak için ise , şirketin adını yazmak yerine şirketin logosunu koyarak sizin CV’niz büyük bir farkındalık yaratıp öne çıkmanızı sağlayacaktır.

    Bu sayede , sizin CV’nizi inceleyen kişi şirket adını yazsaydık sadece belki o şirketi biliyor olacaktı ama görsel olarak hatırlayamabilir. Şirketler kendi aralarında rekabet içinde olduklarından , geçmişte çalıştığı şirketler önemli bir yere sahip olabiliyor. Bu adımı da bu yüzden uyguluyoruz ki adını hatırlayamazsa , logo görselinden hafızasında canlanma olabilsin diyedir.

  • Birçok kişi CV’sini hazırlarken , kendi fotoğrafını ekler ve öz bilgiler kısmına koyar. Koyacak olduğumuz bu fotoğraf yine değerlendirme aşamasında önemli bir noktaya sahiptir. Fotoğrafınız , ciddi olmalıdır. Boydan olarak çekilmiş olduğunuz fotoğrafları koymaktan kaçınmalısınız. Fotoğrafınız vücudunuzun yukarısından itibaren çekilenler olmalıdır. Yani tam olarak karın yukarısı diyebiliriz buna. Üzerinize giyecek olduğunuz giysi , gömlek olmasını tercih edebilirsiniz.


İşe alım sürecinde kendinize güvenin. Karamsarlığa düşmeyin. İlk iş başvurusunda bulunan genç arkadaşlarımız özellikle kabul edilmeme korkusu yaşamaktadırlar. Bunu bir kenara bıkrmalıyız. Başvuru yaptığınız şirket sizleri kabul görmezse ümidinizi yitirmeyiniz. Kendinizden emin olarak , pes etmeyerek bu işi başaracağınıza güvenin.