Covid19: Home Ofis Çalışmayı Arttırdı

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeni ile dünyanın birçok işletmelerde home ofis çalışma şekli ile faaliyetlerine devam ettirmektedirler. Ekonomik olarak dünya üzerinde piyasalarda ki ani ve yükseliş değerleri hızını kesmeden devam etmekdedir. Bu duruma maruz kalan işletme yöneticeleri ise kriz anını yönetmek adına planlamara koyuldular. Burada bir kez daha işletmelerin teknlojik altyapsına sahip olmasının önemini görmüş olduk.

Teknolojik altyapısı bulunan işletmeler bu kriz döneminde çalışanlarını home ofis şeklinde işlerine devam ettirmek adına kararlar alınmış ve bu kararlar neticesinde home ofis çalışmanın önem kazandığı da görülmüştür.

Home ofis çalışma ortamında çalışanların birçoğu böylesi bir çalışma şekliyle yeni tanışmışlardır. Geçen süre itibari ile çalışanlar home ofis’e ayak uydurmuş ve işletmelerde gün geçtikçe home ofis çalışma şekline uzun vadeli olacağını göz önünde bulundurarak işletme altyapsında yeniliklere gidilmeye başlanmıştır.

Yaşanan bu durumdan dolayı home ofis çalışma şeklini birçok işletme çalışanları yaşayıp öğrenmiştir. Covid-19 dünya üzerinden silindikten sonra işletmelerin yeni nesil çalışma şekli olarak da tabir edilen home ofis üzerinde çalışanların artıcağını gözlemleyebiliriz.

Home ofis çalışma imkanı sunan işletmelerde ki çalışanların bu durumdan memnun olduğu görülmektedir. Bunun en temel nedeni ise aile hayatında ki vakit geçirme sürelerinin arttığından dolayı mutluluk verdiği görülmektedir. Mesai saatleri boyunca evlerinde bilgisayarları ve telefolar ile çalışıyor mesai süresi içerisinde de ailesi ile birlikte vakit geçiriyor olmanın çalışma performansınıda + yönde etkilediği söylenebilir.

Maalesef bazı işletmeler varki sektörleri gereği home ofis çalışma imkanları bulunmuyor. Bu süreçte onlar büyük ölçüde etkilenmektedirler. Umuyoruz ki gelecek dönemde gelişen teknoloji imkanlar doğrultusunda bu sorunlar ortadan kalkmasını ümit ediyoruz.

Covid-19 virüs salgını öncesi home ofis çalışanların bu salgından sonra ki dönemde çalışma şekilleri büyük derecede önem kazanacağı aşikardır.