Amazon Kurucusu : Jeff Bezos’un Başarı Öyküsü

Dijital pazarlama veya teknloji devi dünyası denildiğinde akla gelen ilk isim ve girişimcilerden olan Jeff Bezos’un başarı öyküsü diğer girişimciler gibi ilham verici. 12 Ocak 1964 yılında doğdu. İsmi Jeff Bezos olarak bilinsede asıl gerçek adı , Jeffrey Preston Jorgensen ‘dır. Annesi ve babası evlenebilmek için , ailelerinden aldıkları para ile Meksikaya kaçtılar. Aile geçimleri maddi anlamda zordu. Bezos , 4 yaşındayken kendisinin normal yatakta yatma isteğiyle beşiğini bir tornovida ile ayırmış olması ve buna benzer yaptığı durumlardan sonra ailesi onun özel bir çocuk olduğunu düşünmüştü.

İlk kez 10 yaşında bilgisayar ile tanışmıştı. Ayrıca dedesinin , Abd Atom Enerjisi firmasında çalışmasının bir avantajı olarak , bu aletler üzerinde bilgi sahibi olma fırsatını yakalamıştı.

Lise zamanlarında kendini inek öğrenci olarak tanımlamıştı. Liseden birincilik ile mezun oldu. Liseden sonra ki eğitim hayatına Princeton Üniversitesinde devam etti. Üniversite zamanlarında fizik profesörü olmak için düşünce ve idealleri vardı. Üniversite okumuş olduğu mühendislik ve bilgisayar biliminin ona neler katarak bugünlere geldiğini söylememize gerek yoktur heralde.

Jeff Bezos ‘un yaşadığı süreci anlatan yapmış olduğu açıklamalardan bir bölümü ;
“O dönemler internet kullanım oranı yıllık %2300 hızla artıyordu. Bu kadar hızlı büyüyen başka hiçbir şey görmemiştim. Milyonlarca kitaptan oluşan online bir kitapçı kurma fikri o zaman aklıma yatmaya başladı. Zira en büyük kütüphanelerde bile kitap sayısı milyonlara yaklaşamıyordu. Online kitap satışı fikri beni oldukça heyecanlandırıyordu.
O zamanlar 30’lu yaşlarımdaydım ve yeni evliydim. Eşim MacKenzie’ye işi bırakıp büyük ihtimalle başarısız olacak bu çılgın fikri gerçekleştirmek istediğimi söyledim, o da beni destekleyeceğini söyledi. Amazon’u kurduktan sonraysa olayların bu aşamaya nasıl geldiğini gerçekten bilemiyorum. Pek çok faktörü en ince detayına kadar değerlendirdikten sonra en zor ve en riskli yolu seçtim. Bu tercihimden dolayı gurur duyuyorum.”

Jeff Bezos , ilk zamanlarda sadece kitap satışı yapıyordu. Kitap satışlarının ardından , film , müzik gibi ürünlerinde satışına başlamıştı. Bezos , sürekli olarak rastgele mail olarak gönderdiği müşterilere , Amazon üzerinde başka ne tür ürünler almak istersiniz diyerek yapmış olduğu satış ve pazarlama stratejisi ile girişimcilik özelliğini ön plana çıkarmaktaydı.

Amazonun özgün kılan risk almak ve uzun vadeli planmalar yapmak olduğunu söylediği açıklamaları oldu.

5 yaşından beri uzaya bir yolculuk yapmak istediğini açıklamış ve şunları söylemişti;
“80 yaşında gelip de geriye baktığımda, gelecek kuşaklar için uzay girişimciliğini ve uzay seyahatini kolay ve ulaşılabilir bir şey kılacak olursam, o zaman dünyanın en mutlu insanı olacağım.”

Jeff Bezos’un 2020 yılı verilerine göre net serveti 117,3 milyar USD ‘dir. Her geçen gün daha da hızla yeni adımlar atarak büyüyen Amazon’un geçmiş zamanını ve Jeff Bezos’un başarı öyküsünü sizlerle paylaşmış olduk.