Üretken İnsanların Ortak Özellikleri

Üretken insanların ortak özellikleri karakteristik özellikleri haricinde neredeyse aynıdır. Üretkenlik değişen ve gelişen dünyanın en önemli faktörü olarak insanlığın karşısına çıkmaktadır. Bu durum kişisel gelişimde önemlidir.


İlk çağlardan bu yana insanlığın gelişmesi tamamen üretimle ilişkiliydi. Ateşin icadı, yerleşik hayata geçilmesi ve bunun sonucunda toprağı bir üretim aracı olarak kullanmaları da tamamen üretkenliğin getirdiği bir durum olarak 2000’li yıllarda da önemini korumaktadır. Üretken insanlar sayesinde gelişimini sürdüren dünya hala daha gelişmektedir.


Üretken İnsan Kime Denir?

Üretken insanların ortak özellikleri arasında belli başlı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerden bir tanesi de liste yapmaktır. Gerçekleştirilmesi gereken günlük bir “eylem öğeleri” listesi oluşturmak başarılı insanları dürüst ve sürekli olarak ilerletmektedir. Bu liste yapılırken dikkat edilmesi gereken bir başka durum ise küçükten başlayarak yavaş yavaş inşa edilmesidir. Eylem ögeleri listesi oluşturmak kişinin motivasyonunu artırmaktadır.  Bu listenin sabah yapılması önem teşkil etmektedir. Bir günden zaferle çıkmak için yapılacak tüm işlerin listesinin yapılması önemlidir.


Üretken insanların ortak özellikleri arasında kapalı kalma sürelerini en üst düzeye çıkarmaları bulunmaktadır. Bu insanlar her zaman öğrenilecek bir şey veya yapılması gereken işler mutlaka vardır. Başarılı ve üretken insanlar bütün zorlukları kucaklayarak zamanın fazlasına sahip olmaktadırlar. Zorluğun derecesini zihinlerinde küçülten bu insanlar birtakım zihinsel hileler de yapmaktadırlar.


Üretken İnsanların Ortak Özellikleri- Odaklanma

Hataları ve büyüme üzerine düşünen üretken insanlar beynini sabit ve büyümeye yönelik yollara odaklamaktadırlar. Bunu bir meydan okuma olarak gerçekleştirirler. Üretken ve başarılı insanlar, herhangi bir başarısızlıktan geri dönmekle karşılaştığında başarısızlığın sonucuna sabitlenmekten daha çok büyümeye odaklanmaktadırlar.Üretken insanlar bunun yanı sıra başarıya giden süreçte yanlış giden 3 unsuru ve bunları bir dahaki sefere nasıl düzeltmeyi planladıklarını düşünürler.


Üretken insanların ortak özellikleri arasında teknolojik ve dikkat dağıtıcı unsurları yaşamlarında sınırlamaktadırlar. Elektronik iletişimin sürekli olarak teşvik edildiği bir dünyada yaşamak bazı yazısız kuralları da beraberinde getirmektedir. Mesajlaşma uygulamaları, sosyal medya uygulamaları değişen ve gelişen dünyada oldukça dikkat dağıtımına neden olmaktadır.


Üretken İnsanların Dikkat Toplama Yöntemleri

Üretken insanlar dikkatlerinin dağılması ihtimaline karşılık akıllı cihazlara yapılan tarama işlemlerini sınırlandırmışlardır. Bu da başarıya giden yolda zihinsel bir hile yöntemi olarak öne çıkmaktadır.Gelişim uzmanı Eric Thomas harika bir şey yapmak için asla mükemmel zaman olmayacaktır diyerek çok kritik bir noktaya dikkat çekmektedir. Üretken insanların ortak özellikleri arasında bir şey yapmak için herhangi bir zaman kollamamalarıyla dikkat çekmektedirler. Üretken ve başarılı insanlar hiçbir şekilde erteleme gibi bir kavramı hayatlarına sokmamaktadırlar. Üretken insanlar, bunun yanı sıra daha fazla iş yapmaya odaklanmak yerine bir işe odaklanmaktadırlar.


Bunun yanı sıra her gün yapılan bu işlemlerin yüzde 20’si yüzde 80 verimlilik sağlamaktadır. Önemli olmayan işlerin ortadan kaldırılması genel verimlilik üzerinde küçük de olsa etkisi bulunmaktadır.