Kurumsal Şirket Nedir?

Gelişen dünya ile birlikte işletmeler, şirketler hızla artmakta olup kurumsal şirketlere olan ihtiyaç da artmıştır. Kurumsal şirketler de tek bir çalışan yoktur. Kurumsal şirket nedir sorusunun en basit açıklaması, tek bir çalışan veya kişiye bağlı olmayan işletmelere kurumsal şirketler olarak adlandırılmaktadır diyebiliriz.


Kurumsal Şirket Nedir  ? Sorusunu Hallettik Peki ya, Müşteriler Kurumsal Şirketlere Neden Güvenir?

Kurumsal şirket denildiğinde müşterilerin alacak oldukları hizmetlerde ki güven pay oranı ciddi anlamda artmaktadır. Nedeni ise, herhangi bir hukuki işlemler durumunda, alınan ürünün iade, yada müşteri hakları gibi konularda soru işareti olmamaktadır. Devlet tarafından belirli belgeler ile işletmelerini kurumsal olarak yürüttüklerinden dolayı belli periyotlarda denetlemeler tabii tutuldukları için, müşterilerde doğrudan güven kaynağı yaratmaktadır. Kurumsal şirketlerde birçok ilgili departman yer almaktadır. Bu da yine müşteri olumlu yönde etkisini sürdürür. Ayrıca kurumsal şirketler müşterilerinin asla mağdur olmasını istemezler. Bu yüzden onları mağdur etmemek için en iyi desteği ve hizmeti vermek için çalışırlar.


Kurumsal Şirketde Departmanın Müşteri Tarafında Etkileri

Müşteriler kurumsal şirketlerde alacak oldukları hizmetlerde, yaşayacak oldukları sorunlardan tutunda tümüne ilgilienecek tek bir kişi değil bir ekip olduğunu bildiklerinden dolayı almak istedikleri hizmetlerin akıllarında soru işareti izlenimi çok düşükdür.


Sizlere güzel bir örnek hikayesi müşterilerin departmanlardan oluşan kurumsal şirketlerde alacak oldukları hizmetin hangi süreçlerden geçtiğini ele alalım.


Müşteri alacak olduğu hizmet hakkında bilgi almak ister. Bu isteği satış/destek departmanı karşılar. Müşteriye hizmet ile ilgili bilgi aktarır. Müşteri hizmet hakkında bilgilenmiş olmuştur. Hizmeti alma işleminin ardından ilerleyen zamanda bir sorun yaşadı. Yaşadığı sorunu şirketten destek alarak çözecek. Teknik destek yada farklı bir isime sahip departman, müşterinin sorununa kulak verir, sorunu çözer ve müşteri memnuniyeti kazanılmış olur. Müşteri aldığı hizmetten belli bir süre sonra memnun kalmadı ve iade ederek ödemiş olduğu ücreti geri alma talebinde bulundu. Bu talep de iade süresinin, hizmeti aldığı gün itibari ile belli bir süre içinde iade etme hakkına yasal olarak sahiptir. Bu hakka sahip olmayı elde ettiğini varsayarak, işlemlere devam eden müşteriyi karşılayacak olan departman müşteri hizmetleridir. Burada hizmetin iade edilme nedeni gibi konularda müşterilerden bilgi alır. Alınan bilgiler sonrasında hizmet iade edilmiş, müşteri ücretini geri almış oldu. Müşteri mağdur edilmeyip bu işlemleri gerçekleştirdiği için güven kazanmış ve memnun kalmıştır.


Bahsetmiş olduğumuz süreçte müşterinin kurumsal bir şirket ile neden güvendiğini , neden kurumsal şirketler üzerinden hizmet almak istediğini aslında çok net ortadır. Kurumsal şirketlerin önemi ve tercih edilmesinin en güzel örneklerinden biridir bu süreçler.